Toalety jako hlavní témata předvolební kampaně v Turecku

- Magazín autor: art

Má turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pozlacená toaletní sedátka? To řeší turecká opozice před parlamentními volbami, které se konají v neděli. Oponenti Erdogana ho obvinili z mrhání peněz při stavbě luxusního prezidentského sídla. Prezident proto v pondělí pozval předsedu největší opoziční strany Kemala Kiliçdaroglua na prohlídku svých záchodů. 

V Turecku vrcholí předvolební kampaň

V Turecku vrcholí předvolební kampaň,zdroj: Profimedia.cz

Palácový komplex, do kterého se Erdogan nastěhoval loni v srpnu, zabírá 20 hektarů a stál prý 350 milionů dolarů (8,8 miliardy Kč). V sousedství stavby nyní vyrůstá ještě nová mešita.

Erdogan oznámil, že v případě nálezu zlatem vykládané toalety uvnitř paláce rezignuje. Pokud se ale žádná nenalezne, odstoupit z funkce by prý měl předák opozice.

Předseda Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu ale odmítl byť do jediného z 1150 pokojů prezidentského paláce vstoupit. Tvrdí, že kromě mrhání státních peněz výstavbu doprovázelo i porušování zákona a soudních rozhodnutí.

Erdogan sice v nadcházejících parlamentních volbách nekandiduje, otevřeně ale podporuje Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), které dlouhá léta předsedal. Podle analytiků se bude snažit po červnových volbách pomocí AKP změnit ústavu a zavést v zemi prezidentský systém.

Erdogan, obviňovaný odpůrci z autoritářství a islamismu, byl loni v srpnu po jedenáctiletém působení v premiérském křesle zvolen hlavou státu. Dosud přiznává turecká ústava prezidentovi pouze ceremoniální pravomoci.

Tagy: zahraničí Turecko turecká politika

Zdroje: ČTK