'Tisíciletá voda' sužuje jihovýchod Spojených států. A deště neustávají

- Aktuality autor: art

Taková voda přichází jen jednou za tisíc let, píše americká CNN na svém webu. Jihovýchod Spojených států zasáhly mimořádně silné bouřkové deště, které si vyžádaly už osm obětí. Déšť sice začíná slábnout, v zasaženém regionu je ale situace nadále vážná. 

Povodně v jihokarolinské metropoli Columbia

Povodně v jihokarolinské metropoli Columbia,zdroj: Profimedia.cz

"Jsme na tisícileté úrovni," prohlásila guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová. A rozhodně to nebyla hyperbola, dodává k jejím slovům CNN.

Tisíciletým deštěm guvernérka mínila, že šance Jižní Karolíny na takový objem srážek je každý rok jedna ku tisícovce.

Hladina řeky Congaree je na nejvyšší úrovni od roku 1936. "Pokud jste doma, zůstaňte doma," vyzval guvernér obyvatele.

Bouře přinesla do některých částí Jižní Karolíny od pátku 500 milimetrů srážek. V pondělí by to mělo být podle americké meteorologické služby 50 až 150 milimetrů.

Jižní Karolína hlásí šest mrtvých v souvislosti s deštivým počasím. Z toho čtyři lidé zahynuli při dopravních nehodách. Další dvě oběti na životech zaznamenaly úřady v Severní Karolíně.

Přívalové deště zaplavily dálnice podél pobřeží Jižní Karolíny mezi městy Charleston a Georgetown. Devítitisícový Georgetown se ocitl z větší části pod vodou a čtyři významné dálnice vedoucí do města byly uzavřeny.

"Lidé jsou evakuováni ze svých domovů ve člunech," řekla mluvčí okresu Jackie Broachová.

Záplavy rovněž postihly Columbii, hlavní město státu, kde se hladina řeky Congaree podle místních úřadů během 12 hodin zvedla o tři metry. Obyvatelé si mají převařovat vodu určenou k pití, protože narušeno je potrubí.

Úřady rovněž občany vyzvaly, aby raději nevyjížděli na silnice. V osmi městech regionu včetně Columbie platí zákaz nočního vycházení. Místní školy a univerzity zrušily dnešní vyučování a přednášky.

Kvůli velké vodě byla na více než stokilometrovém úseku uzavřena důležitá dálnice na východním pobřeží USA Interstate 95. Dálniční policie napočítala 315 kolizí a 318 případů zaplavení vozovky. Postižena je také železniční doprava. Nevyjel například osobní vlak z New Yorku do Miami.

Na mnoha místech padly srážkové rekordy. V Charlestonu byly zaznamenány nejvydatnější srážky za říjen, a to během pouhých prvních čtyř dní měsíce.

Tagy: zahraničí Spojené státy přírodní úkazy a katastrofy požáry a povodně

Zdroje: ČTK