Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Teroristu Coulibalyiho zastavila policejní hlídka jen pár dní před útokem

Teroristu Coulibalyiho zastavila policejní hlídka jen pár dní před útokem
Amédy Coulibaly se hlásil i Islámskému státu | zdroj: Profimedia

Policejní hlídka zastavila Amédyho Coulibalyiho s partnerkou Hayat Boumeddienovou koncem prosince během namátkové kontroly. Přestože jeho jméno figurovalo na seznamu hledaných osob, k jeho zadržení nedošlo, odkazuje France24.com na reportáž francouzského týdeníku Le Canard Enchaîné.

Coulibalyho a Boumeddienovou policie zastavila 30. prosince v autě pronajatém na ženino jméno. Když policisté zjistili, že muž, který pár dní na to útočil v pařížském lahůdkářství, nemá řidičský průkaz, zadali jeho jméno do seznamu hledaných osob.

A nestačili se divit. Coulibaly byl v seznamu popsán jako "nebezpečný a člen islamistických hnutí" a drobný kriminálník, který ve vězení konvertoval k radikálnímu islámu.

Pokyny byly jasné – zastavit ho, nenápadně ho vyslechnout a ihned zavolat protiteroristickou jednotku. Policisté to také podle Le Canard Enchaîné hned udělali, jenže jejich informace nějak "vyšuměla". Oficiální úřady nechtěly informace investigativního týdeníku komentovat. 

O několik hodin později pár překročil hranice se Španělskem, odkud Boumeddienová přes Turecko odletěla do Sýrie. Policii se jí zatím nepodařilo zadržet. 

Coulibaly zaútočil 9. ledna na pařížské košer lahůdkářství. Zabil čtyři osoby, také jednu policistku. Během zatčení ho policie zastřelila.

Útočník bude zřejmě jako další dva atentátníci, kteří vyvraždili téměř celou redakci časopisu Charlie Hebdo, pohřben ve Francii do neoznačeného hrobu. Jeho rodina žádala pohřeb v Mali, odkud Coulibaly pochází, místní úřady však pohřeb teroristy na svém území odmítly a tělo poslaly zpět do Paříže.

Zdroje:
France24.com