Téměř miliarda lidí dnes nemá přístup k pitné vodě

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Téměř miliarda lidí na celém světě nemá přístup k čisté pitné vodě. Na mezinárodní konferenci věnované ekologickým otázkám, která se konala v Budapešti, to dnes uvedla generální ředitelka organizace UNESCO Irina Bokovová. Podle ní zhruba 1,5 miliardy lidí rovněž trpí nedostatkem základní zdravotní péče.

Pitná voda (ilustrační fotografie)

Pitná voda (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Jediným řešením současné situace, jak ředitelka UNESCO dodala, je spolupráce mezi státy i uvnitř států. "Jen tak se podaří zajistit ve světě udržitelný rozvoj," dodala podle agentury MTI Bokovová. Spolupráce podle ní není otázkou volby, ale je to povinnost.

"Vodního summitu", jehož úkolem je zejména pomoci rozvojovým zemím při zajištění dodávek vody, se zúčastnil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Jak uvedl ve svém proslovu, přístup k vodě je klíčový pro zdraví, bezpečnost i ekonomický růst. Pan Ki-mun zmínil i další oblasti, kde by spolu země světa měly spolupracovat, jde například o potravinovou bezpečnost, hygienu či klimatické změny. Příští rok prý svolá summit právě na téma změn klimatu.

Je třeba ukončit nezávaznou spotřebu

V roce 2030 bude muset čelit polovina lidstva nedostatku vody a lidé budou požadovat o 40 procent více vody, než bude k dispozici. I proto je podle Pan Ki-muna potřeba ukončit "nevázanou spotřebu vody" a zajistit přístup k čistě vodě pro všechny.

Například v subsaharské Africe může o dostupnosti čisté vody hovořit jen asi 60 procent lidí. Podle OSN je důsledkem například to, že denně nadále umírá až 3000 dětí na dehydrataci a průjmová onemocnění, která způsobila právě kontaminovaná voda.

Nedostatek vody totiž znamená i nízkou úroveň hygieny či špatné nakládaní se splašky. Podle odhadů nemá zhruba 2,5 miliardy lidí na celém světě možnost používat záchod.

Zdroje: ČTK