Zeman: Řešením pro Blízký východ nemá být nová mnichovská dohoda

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Řešením izraelsko-palestinského konfliktu nemá být nová mnichovská dohoda v neprospěch Izraele. Prezident Miloš Zeman se na tom dnes shodl s ministryní spravedlnosti židovského státu Cipi Livniovou. Hlavní izraelskou vyjednávačku s Palestinci ujistil, že věří v dohodu obou znesvářených stran. Zeman to českým novinářům řekl v Jeruzalémě na závěr svého dnešního programu.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

"Samozřejmě za úspěšný výsledek, jak jsme se shodli, bychom nepovažovali jakousi novou mnichovskou dohodu v neprospěch Izraele. Ale věřím, že při troše rozumu se podaří dosáhnout racionální dohody," řekl Zeman.

Dohoda mezi Izraelem a Palestinou se podle českého prezidenta musí týkat vytýčení vzájemných hranic a židovských osad na západním břehu Jordánu a řešit problém palestinských uprchlíků. "Má-li být zachován charakter Izraele jako židovského státu, pak je samozřejmě jasné, že nejsložitější je otázka uprchlíků," řekl novinářům Zeman.

Český prezident před cestou do Izraele pobouřil palestinské představitele prohlášením, že by se české velvyslanectví mohlo přestěhovat z Tel Avivu, kde má své ambasády většina zemí, do sporného Jeruzaléma. Při návštěvě židovského státu nicméně uvedl, že by se tak mělo stát až po uzavření míru na Blízkém východě. Dnes řekl, že jeho výrok o stěhování velvyslanectví ve skutečnosti velkou nevoli nevzbudil.
"Já sám jsem měl pracovní oběd s asi patnácti arabskými velvyslanci a tam, i když tento výrok byl znám, se o něj prakticky vůbec nehovořilo," řekl dnes novinářům český prezident.

Pokud bude pozván, rád by v budoucnu navštívil Spojené arabské emiráty, zejména Katar a Saúdskou Arábii. "Ale protože čtyři a půl roku (funkčního období) mám ještě před sebou, tak nějak nespěchám," dodal Zeman.
Odpoledne Zeman navštívil Olivetskou horu a Getsemanskou zahradu. Od místního duchovního dostal darem olivovou ratolest. Později zamířil ještě k tradičně navštěvované památce, Zdi nářků, kde postál a zapsal se do pamětní knihy. Od rabína také vyslechl výklad o historii zdi.

Prezident začal den snídaní s českými podnikateli, kteří tvoří početnou část jeho delegace. Poté poskytl rozhovor jednomu izraelskému deníku a místní televizní stanici. Podle informací se jednalo o deník The Marker a stanici Aruc 2. Zeman v rozhovorech zopakoval stejná tvrzení ohledně blízkovýchodní problematiky, která již při návštěvě Izraele pronesl, uvedla mluvčí prezidenta Hana Burianová.

Zeman na závěr dnešního programu povečeří s českými a izraelskými byznysmeny. Během večera budou oceněny úspěšné české firmy podnikající v Izraeli. Zeman se v židovském státě mimo jiné snaží získat místní podnikatele pro větší investice v České republice. Uvedl také, že by se české firmy mohly více účastnit tendrů v Izraeli.

Zeman přiletěl do židovského státu v neděli večer. Oficiální program zahájil v pondělí, kdy se dopoledne setkal s prezidentem Šimonem Peresem a odpoledne s premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Prezidenta na blízkovýchodní cestě doprovází manželka Ivana a dcera Kateřina. Podle informací v programu dnes navštívili kibuc Givat Chajim Ichud, muzeum Bejt Terezín a setkali se s lidmi, kteří přežili holokaust. Odpoledne v Jeruzalámě zašly do rakouského hospicu.

Tagy: Izrael Palestina

Zdroje: ČTK