Ruský soud poslal demonstranta na nucené psychiatrické léčení

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ruský soud dnes poslal jednoho z účastníků loňské demonstrace proti prezidentu Vladimiru Putinovi na nucené psychiatrické léčení. Michail Kosenko podle obžaloby tehdy zaútočil na policistu, ale neuvědomoval si nebezpečí svých činů, protože trpí "vážnou psychickou poruchou". Podle ochránců lidských práv jde ale o návrat sovětské praxe, kdy bývali disidenti odsuzováni k časově neomezené psychiatrické „léčbě", uvedla agentura AP.

Vladimír Putin

Vladimír Putin,zdroj: Profimedia.cz

Osmatřicetiletý Kosenko byl odsouzen za to, že se zúčastnil "rušení veřejného pořádku", ke kterému došlo při demonstraci v květnu roku 2012. Údajně tehdy použil i nepřiměřenou sílu proti veřejným představitelům. Při protestu den předtím, než se konala Putinova inaugurace, bylo celkem zadrženo přes 650 lidí, 28 z nich následně čelilo trestnímu stíhání.

Soud ve svém dnešním verdiktu nestanovil, po jakou dobu by měl být odsouzený muž držen na psychiatrické klinice. Jak ale uvedl server ovdinfo.org, který monitoruje porušování lidských práv v Rusku, prakticky to znamená, že může být na psychiatrii umístěn doživotně.

Kosenkův právník již oznámil, že se proti verdiktu odvolá, uvedla agentura RIA Novosti. Zadržený Rus po soudu požadoval, aby ho prohlásil za duševně zdravého. Pravdou nicméně je, že mu lékaři v roce 2003 diagnostikovali psychické onemocnění, způsobené traumaty, které měl utrpět během služby v ruské armádě. Odborníci nicméně tehdy zároveň uvedli, že není hrozbou pro společnost a není tedy třeba ho hospitalizovat.

Tagy: Rusko

Zdroje: ČTK