SZPI rozšiřuje kvůli strachu z nákazy kontroly čerstvé zeleniny

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) rozšířila kvůli případu rizikových bio okurek ze Španělska kontroly zeleniny. Bude prověřovat více druhů čerstvé zeleniny dovezené i z dalších států včetně balkánských zemí.

Informoval o tom mluvčí SZPI Michal Spáčil. Na střevní nákazu, kterou vyvolala podle expertů střevní bakterie, už v Německu zemřelo jedenáct lidí a obětí bude zřejmě více. 

SZPI o víkendu potvrdila, že se do Česka minulý týden přes Německo dostala riziková zásilka bio okurek, které mohou být kontaminovány baktérií způsobující smrtící střevní infekci. Firma Country Life, která okurky dovezla, prodala přes své prodejny a své odběratele kolem stovky rizikových bio okurek. SZPI v pondělí zveřejnila seznam 12 odběratelů, kterým Country Life okurky dodala. Jsou mezi nimi odběratelé v Praze, Břeclavi, Hradci Králové, Vysokém Mýtě, Kamenném Přívoze, Přelouči a Mníšku pod Brdy. 

Jistotu nemají ani v Německu

Ředitel společnosti Otakar Jiránek v on-line rozhovoru na serveru iDnes.cz uvedl, že zatím nebylo dokázáno, že by dodávka okurek byla kontaminovaná. "Podle našich čerstvých informací byla zjištěna kontaminace u pouze jedné okurky u distributora v Hamburku, který není naším dodavatelem a šarže, kterou jsme my obdrželi, šla jinou cestou v jiné dodávce, ale od stejného španělského exportéra, a proto byly tyto šarže z preventivních důvodů pozastaveny," uvedl Jiránek. 

Nyní se zpracovávají vzorky odebrané z nebezpečné zásilky. Výsledky, které by potvrdily nebo vyvrátily nákazu, mají být k dispozici v průběhu několika dní. "V následujících dvou týdnech bude odebráno 260 vzorků čerstvé zeleniny. Vzorky jsou odebírány u všech druhů zeleniny, nikoliv pouze u bio okurek," řekl Spáčil. S tím v podstatě souhlasí i Jiránek, jelikož podle něj není jisté, že byli lidé v Německu kontaminováni z okurek. 

Německo: Nejhorší epidemie svého druhu v dějinách

Podle Spáčila budou odebírány i vzorky zeleniny, která pochází z jiných než rizikových států, k nimž patří Španělsko, Německo, Nizozemsko a Dánsko. Vzorky se budou odebírat i ze zeleniny pocházející z Rumunska, Bulharska, ale i z České republiky. "Výsledkem kontrol bude přehled o stavu kontaminace Escherichia coli na potravinovém trhu České republiky," dodal. 

SZPI doporučuje spotřebitelům dodržovat obvyklé hygienické zásady při jakémkoliv nakládání s čerstvou zeleninou. Před konzumací je podle ní zeleninu nutné důkladně omýt teplou vodou okrájet ji. "Inspekce doporučuje případně zeleninu tepelně upravit, protože bakterie jsou spolehlivě zničeny, pokud teplota přesáhne po dobu minimálně dvou minut 70 stupňů Celsia," dodal Spáčil. 

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve Stockholmu označilo nynější epidemii za jednu z největších svého druhu na světě a v Německu vůbec nejhorší v dějinách.

Tagy: Španělsko kontrola nákaza okurky

Zdroje: ČTK