Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Svobodě a přímé demokracii bude nadále šéfovat Tomio Okamura

Svobodě a přímé demokracii bude nadále šéfovat Tomio Okamura
Tomio Okamura | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na volební stranické konferenci dnes dostal hlasy 84 delegátů z 85 možných, sám se hlasování zdržel. V čele SPD bude stát další tři roky, hnutí vede od jeho založení v roce 2015.

Okamura byl jediným kandidátem na předsedu. „Pro mě je to velké ocenění mojí práce, moc si toho vážím. Je to pro mě velký závazek vůči členům,“ řekl staronový předseda na následné tiskové konferenci. Místopředsedou hnutí se opět stal poslanec Radim Fiala. Posty v předsednictvu obhájili i poslanci Radovan Vích a Radek Rozvoral, bývalého poslance Jaroslava Holíka nahradil europoslanec Ivan David.

Konference se kvůli pandemii koronaviru koná online, s projevem na ní mimo jiné vystoupil právě Okamura. Řekl, že Česko zažívá kvůli nekompetentnímu rozhodování politiků skutečnou krizi. Vládu opětovně kritizoval za protikoronavirová opatření, která podle něj zabila tisíce lidí. Zopakoval návrhy hnutí týkající se zákona o obecném referendu nebo o odvolatelnosti politiků. Straníky vyzval, aby vedli permanentní kampaň za svobodu a demokracii.

Na tiskové konferenci po skončení jednání řekl Okamura novinářům, že delegáti uložili celému hnutí, aby se otevřelo pro „vlastenecky smýšlející občany“ v regionech. Členové také dostali za úkol na veřejnosti maximálně propagovat program hnutí, a získávat tak nové členy. V komunálních volbách chce příští rok SPD tvořit kandidátní listiny se všemi politickými subjekty a lidmi, kteří sdílejí stejné programové hodnoty.

Fiala novinářům řekl, že hlavními programovými body hnutí je například „odmítnutí diktátu Evropské unie“, prosazování práva na referendum a na vystoupení z EU nebo budování energetické a potravinové bezpečnosti. SPD chce také změnit koncepci obrany země a podporovat Maďarsko a Polsko.

Okamura v projevu připomněl výsledek voleb do sněmovny, ve které budou poslanci SPD zastoupeni druhé volební období. Hnutí je podle něj ve sněmovně oslabeno o hlasy statisíců voličů, kteří smýšlejí stejně, ale ovlivnila je „mystifikační kampaň malých stran“. Další statisíce stejně smýšlejících podle něj volily strany, které ve skutečnosti prosazují opak toho, co občané chtějí.

Hnutí SPD je podle Okamury jediné, které ve sněmovně skutečně prosazuje svobodu a demokracii. „Většinu systémových problémů naší země nevyřeší žádné řádné ani mimořádné volby za stávajících nedemokratických pravidel,“ uvedl. Problémem Česka podle něj je špatný systém, který občanovi neumožňuje své politiky a jejich práci účinně kontrolovat.

SPD založil politik a podnikatel Tomio Okamura po rozkolu v hnutí Úsvit přímé demokracie v roce 2015. Členy hnutí se stali někteří poslanci zvolení do sněmovny v roce 2013 na kandidátce Úsvitu. Ve volbách v říjnu 2017 získalo hnutí 22 mandátů za 10,64 procenta hlasů. V letošních volbách dostala SPD 9,56 procenta hlasů, což stačilo k získání dvaceti poslaneckých křesel.

Česko podle Okamury zažívá kvůli nekompetentnímu rozhodování politiků skutečnou krizi. „Máme rekordní dluh, vláda donekonečna likviduje podnikatele jak byrokracií, tak covidovými restrikcemi, a samozřejmě vláda stále víc dusí i všechny občany,“ řekl. Vládní restrikce podle něj občany zabíjejí, označil je za šikanu. Miliony lidí podle něj žijí ve stresu a statisíce lidí zanedbalo kvůli omezenému přístupu k lékařské péči prevenci.

Straníky vyzval, aby vedli permanentní kampaň za svobodu a demokracii, čímž zároveň povedou kampaň i za SPD. Každý podle něj musí „programově bojovat na ulici“. Okamura věří, že SPD pomůže k úspěchu vznikající vláda. „O jejím zničujícím vlivu na naši zemi si nedělám iluze a pevně věříme, že parta složená z bruselofilských multikulturalistů, promigračních aktivistů a pološílených protižidovských anarchistů o iluze připraví i většinu národa,“ řekl.

O kandidátovi na prezidenta rozhodne SPD až v polovině roku

SPD se chce až na jaře nebo v polovině příštího roku rozhodnout, zda navrhne voličům vlastního kandidáta na prezidenta, řekl Okamura na tiskové konferenci. SPD podle něj v otázce případné nominace nebude pospíchat a vyčká na vývoj situace. Okamura se ucházel o post prezidenta v první prezidentské volbě v roce 2013, nesplnil ale kritéria kandidatury.

Okamura poukázal na to, že hnutí má ve sněmovně 20 poslanců, díky jejich podpisům tak může navrhnout do volby vlastního kandidáta. „Nemusíme proto pospíchat a můžeme si dovolit vyhodnotit situaci,“ poznamenal. Očekává, že nastupující vláda nezvládne například vyřešit zdražování, přibude nespokojených, a situace v ČR tak podle něj může eskalovat. „Vyčkáme situace, podíváme se, kdo bude kandidovat, a proběhne diskuse, jestli budeme generovat vlastního kandidáta, který bude mít šanci postoupit alespoň do druhého kola,“ řekl.

Prezidentská volba by se měla konat na počátku roku 2023. Lidé si v ní zvolí nástupce Miloše Zemana, který už svůj post nemůže obhajovat. Zájem ucházet se o křeslo prvního ústavního představitele země už naznačila řada kandidátů, oficiálně ale většina z nich s oznámením kandidatury zatím vyčkává. 

Zdroje: