Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

…a u Muzea čtyři

…a u Muzea čtyři
Ilustrační snímek | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Husté sněžení, nízké teploty a silný vítr v sobotu komplikovaly dopravu na mnoha místech Česka. Pro Vysočinu, Jihomoravský kraj a část Pardubického a Jihočeského kraje platí výstraha před ledovkou do nedělních šesti hodin.

Brněnské komunikace varují řidiče před jízdou především ve vyšších partiích krajského města, ve 13:00 začaly sypače silnice ošetřovat. Situace však není nijak kritická. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje upozorňuje na nebezpečí vzniku náledí v některých okresech, zejména v lesních úsecích. Podle záznamů z kamer vypadá situace nejhůř na Znojemsku, kde na některých silnicích leží sníh, podobné je to ve vyšších polohách Blanenska. Jinde jsou silnice holé a mokré.

Již ráno husté sněžení a silný vítr komplikovaly dopravu na dálnici D8 na severu Čech. Provoz byl po ranním uzavření obnoven nejprve pro osobní vozy a poté i pro kamiony. Dálnice směrem do Německa je už zcela průjezdná.

Sníh ležel také na silnici I/7 ve stoupání z Chomutova k hranicím s Německem, na Litoměřicku či Lounsku, nebo na cestách v Krušných horách. Na silnici I/9 v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku jsou sněhové jazyky. Ve všech sedmi okresech Ústeckého kraje leží na silnicích sníh nebo rozbředlý sníh. Zatím se s mírnými komplikacemi daří udržovat cesty sjízdné, ale správa silnic nabádá k opatrnosti.

Na silnicích na Vysočině je třeba dávat pozor, dálnice D1 je však průjezdná. Zledovatělý sníh leží ve vyšších polohách Královéhradeckého či Libereckého kraje.

Komplikace v dopravě byly i v Praze. Problémy měly autobusy například na západním okraji města –⁠ v oblasti Kopaniny, v kopci na Julisku, ve stoupání ze Sedlce na Suchdol či směrem na Roztoky. Některé úseky nebyly sjízdné i na opačném konci metropole, v Klánovicích nebo na severu mezi Ládvím a Bulovkou. Během dopoledne se až na výjimky postupně dařilo vozovky uklidit a provoz obnovit podle jízdních řádů.

Podobně se s problémy potýkala i doprava kolem hlavního města, třeba na Pražském okruhu nebo na dálnici D5. Policie v celém Středočeském kraji zaznamenala větší množství nehod.

Zdroje: