Dnes je sobota 4. ledna 2025., Svátek má Diana
Počasí dnes -4°C Zataženo

Sušenky a oplatky, které jsme milovali za socialismu. Připomeňte si, co jste si tehdy dávali k odpolední kávě

Sušenky a oplatky, které jsme milovali za socialismu. Připomeňte si, co jste si tehdy dávali k odpolední kávě
zdroj: Profimedia

Za socialismu byly sušenky a oplatky neodmyslitelnou součástí každodenního života. Mnohé z nich se staly ikonami své doby, zatímco jiné skončily v zapomnění. Připomeňme si, jaké sladkosti tehdy zdobily stoly při odpolední kávě nebo sloužily jako oblíbené pochoutky na cestách.

Láska Čechů k sušenkám

Češi mají ke sladkostem dlouhodobě vřelý vztah. Jen za poslední rok se v obchodech prodalo přes 110 tisíc tun cukrovinek, sušenek a oplatek. Mezi stálice patří například Tatranky, které si svou popularitu udržují už desítky let. Původně měly trojúhelníkový tvar a byly plněné lískooříškovou náplní.

Později se k nim přidaly arašídové Horalky, které si také získaly své věrné fanoušky.

„Když jsem byla malá, nejraději jsem měla Hořické trubičky. Maminka mi je vždy balila na školu v přírodě spolu s Tatrankami, Vlnkami nebo Albertkami,“ vzpomíná Jana Málková, dnes padesátnice z Karlových Varů.

Vlnky – oplatky, které zmizely

Jednou z nezapomenutelných sladkostí byly Vlnky. Tyto oplatky měly specifický tvar – vrchní část byla vlnkovaná, což je odlišovalo od ostatních. Byly slepované krémem a měly světlý řez. Bohužel, z trhu zmizely v roce 2011. Fanoušci se je pokusili vrátit zpět, dokonce vznikla petice a facebooková stránka „Vraťte nám naše Vlnky“, ale výroba se již neobnovila.

Karlovarské lázeňské oplatky

Lázeňské oplatky byly za socialismu považovány za luxusní pochoutku. Prodávaly se pod názvem Karlovarské oplatky, přestože se vyráběly v Mariánských Lázních. Byly k dostání pouze v lázeňských městech – Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních. Lidé si je často vozili jako dárky pro rodinu a přátele.

„Když jsme jeli na návštěvu mimo Karlovy Vary, vždy jsme vezli oplatky jako pozornost. Příbuzní si je vždy přáli,“ vzpomíná pamětnice Lucie Nováková. Oplatky se prodávaly buď celé, slepené oříškovou náplní, nebo rozřezané na trojúhelníky, známé jako Lázeňské trojhránky. Existovaly i čokoládové varianty s tmavým těstem a čokoládovou náplní, které byly silnější a mnohým chutnaly více.

Obrázek zdroj: Profimedia

Sušenky Lucie s puntíkem

Mezi oblíbené sladkosti patřily také sušenky Lucie. Byly charakteristické svým barevným středem – světlé vanilkové měly uprostřed marmeládu, zatímco tmavé kakaové zdobil světlý puntík. Díky svému vzhledu se často objevovaly na vánočních stolech jako doplněk k cukroví. Bohužel, ani tyto sušenky nepřežily změny na trhu.

Albertky – sušenky pro děti

Albertky byly jednoduché, sladké a tvrdé sušenky, které se prodávaly v průhledném balení s modrým nápisem. Oblíbily si je hlavně maminky, protože byly vhodné i pro malé děti. Dalo se s nimi experimentovat – někdo je slepoval marmeládou, jiný dokonce máslem. „Já si občas slepila dvě sušenky máslem, bylo to výborné,“ vzpomíná Lucie Nováková.

Fidorky – nesmrtelná klasika

Fidorky jsou jednou z mála sladkostí, které přežily dodnes. Jejich název pochází od Theodora Fiedora, zakladatele opavského rodinného podniku, kde se začaly vyrábět. Fiedorův podnik se v 50. letech stal součástí národního podniku Průmysl trvanlivého pečiva Praha, ale Fidorky si zachovaly svou značku Opavia.

Obrázek zdroj: Profimedia

Máslové sušenky Club

„Clubky“ byly další oblíbenou pochoutkou, která se vyrábí dodnes. Dříve byly baleny v průhledném celofánu s červeným nápisem, dnes je najdete ve žlutém obalu s modrým textem. Názory na jejich chuť se různí – někteří tvrdí, že chutnají stejně jako dřív, jiní si myslí, že už to není ono.

Sladkosti, které zmizely

Stejně jako Vlnky a Albertky zmizely z trhu i další sladkosti, například oplatky Svěženky, Sportky, Slavie nebo tyčinka Vanda. Každý má své vzpomínky na oblíbené pochoutky, které už dnes nejsou k dostání.

Výrobci sladkostí za socialismu

Za socialismu existovalo několik klíčových výrobců sušenek a oplatek. Mezi nejznámější patřily pražský Meteor, mariánskolázeňská Kolonáda, královéhradecká Jitřenka, pardubické perníkárny, opavská Opavia, lovosická Deli a olomoucká Zora. Tito výrobci zásobovali trh sladkostmi, které si lidé zamilovali a na které dodnes vzpomínají.

A jaké sušenky a oplatky si pamatujete vy?

Zdroje:
prozeny.cz