Zemětřesení se nekoná: Pokus o odvolání Krnáčové nevyšel

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 12. 2017 15:46) - Aktuality autor: šar

Opoziční TOP 09 ve čtvrtek navrhla odvolání pražské primátorky Adriany Krnáčové, jako důvod uvedla politickou zodpovědnost za pád lávky v Troji. Zastupitelé několik hodin o pádu lávky diskutovali. Pro odvolání ale nakonec hlasovalo pouze 22 zastupitelů, potřeba bylo 33 hlasů. 

Pražská primátorka Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová,zdroj: Profimedia.cz

Odvolat Krnáčovou navrhl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Primátorku nejdříve vyzval, aby vyvodila politickou zodpovědnost kvůli pádu lávky. Poté navrhl odvolání. "Téma politické zodpovědnosti jste nastolila vy. Já vás požádal, abyste ji dovodila. Neučinila jste nic. Rada pod vaším vedení věděla, v jaké stavu lávka je, proto navrhuji odvolání z funkce," řekl v diskusi zastupitelů o lávce Novotný.

Kromě primátorky chtěla opozice odvolat i jejího náměstka Dolínka. "Podpořím odvolání primátorky. Bylo by ale fér, aby byl odvolán i Petr Dolínek," řekl pirátský zastupitel Mikuláš Ferjenčík ještě před hlasováním. Pro návrh hlasovalo 20 zastupitelů, 15 jich bylo proti a čtyři se zdrželi.

Při diskusi opozice požadovala, aby vedení města z pádu vyvodilo politickou zodpovědnost. ODS rovněž chtěla, aby byl odvolán šéf Technické správy komunikací (TSK) Petr Smolka. Žádný z návrhů nebyl přijat.

Vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) námitky odmítla. Podle Krnáčové a dalších koaličních zastupitelů je možné politickou zodpovědnost vyvodit až poté, kdy případ prošetří policie.

Lávka se zřítila 2. prosince, zraněni byli čtyři lidé. Na jejím místě by měl být přívoz a následně provizorní přemostění. Už druhý týden trosky z místa odváží najatá firma. Ve čtvrtek se do akce zapojili také hasiči, kteří začali vytahovat za pomoci tanků torzo konstrukce, které leží ve vodě. Kusy jsou převáženy na parkoviště k trojské betonárce, kde je dále budou zkoumat odborníci a policisté.

Tagy: most Česko Praha TOP 09 domácí pražská TOP 09 odvolání primátora pražský primátor hnutí Ano česká politika nehody a neštěstí

Zdroje: ČTK