Zeman jmenoval Babišovu vládu. Je plnohodnotná, tvrdí prezident

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 12. 2017 17:28) - Aktuality autor: šar

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO). Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vláda se ještě ve středu sejde na prvním jednání, Babiš poté polovinu ministrů uvede do úřadu. Do měsíce musí nový kabinet požádat o důvěru, zatím ji ve sněmovně zajištěnou nemá.

Designovaný premiér Andrej Babiš

Designovaný premiér Andrej Babiš,zdroj: Jakub Pláček/CNC/Profimedia

Na stejných postech budou pokračovat i v nové vládě ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dostanou na starosti nový úřad. Šlechtová převezme obranu, Stropnický se bude starat o českou diplomacii.

Brabec, který byl v předchozí Sobotkově vládě vicepremiérem za ANO, bude v roli místopředsedy vlády pokračovat. Druhým místopředsedou kabinetu byl ve středu jmenován Stropnický.

Ministryní práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Jaroslavou Němcovou, ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a ministryní financí Alenu Schillerovou. Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, kulturu Ilja Šmíd a školství Robert Plaga. V čele resortu zemědělství stane Jiří Milek, ministrem zdravotnictví bude Adam Vojtěch.

Zeman ve svém projevu zopakoval, že se v posledních dnech nesetkal s dosavadními ministry, kteří budou ve vládě pokračovat, protože se s nimi zná a se spoluprácí byl spokojen. Schůzky v Lánech s devíti ministerskými nováčky, které absolvoval v posledních dnech, ho prý přesvědčily, že noví členové dobře zapadnou do vládního týmu.

Prezident konstatoval, že dodrží slib a Babiše případně jmenuje i podruhé. "A dám mu podstatně víc času na vyjednávání o podpoře menšinové nebo koaliční vlády," uvedl Zeman. Přál by si, aby v lednu sněmovna Babišovu vládu v hlasování o důvěře podpořila, už dříve avizoval, že kvůli tomu před poslanci promluví.

Potenciálně by podle Zemana mohly s Babišem spolupracovat všechny strany, konkrétní jmenovat nechtěl, protože by to podle něj mohlo znamenat pro jednání polibek smrti. Zeman však naznačil, že se strany chtějí nechat přemlouvat a na nějakou dohodu přistoupit až při druhém kole sestavování vlády. "Doufejme, že v únoru bude možná poblahopřát Andreji Babišovi, že získal důvěru," uvedl Zeman.

Prezident odmítl, že by vláda nebyla plnohodnotná, dokud nemá důvěru sněmovny. "Když si přečtete ústavu, zjistíte, že nezná pojem neplnohodnotná vláda. Vláda je plnohodnotná okamžikem, kdy ji jmenuji. Takže můžete klidně pracovat a nemusíte reagovat na pomluvy, ať už vznikají z neznalosti nebo ze zlé vůle," řekl ministrům.

Z Hradu ministři odjeli do Strakovy akademie na první jednání vlády, kde jako šéfa Úřadu vlády jmenoval Radka Augustina. Augustin stejnou funkci zastával už za úřednické vlády Jiřího Rusnoka v letech 2013 a 2014. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se stal šéfem legislativní rady vlády. Vedení rady pro vědu a výzkum převzal na prvním zasedání kabinetu premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. 

Babiš večer sedm ministrů uvede do úřadu. Další čtyři úřady převezmou v pondělí. Ministry pokračující na dosavadních resortech uvádět premiér nebude.

Vláda požádá ve sněmovně o důvěru ve středu 10. ledna, řekl Babiš po jmenování. Příští pondělí bude vláda schvalovat své programové prohlášení, následně má Babiš v plánu jednat s ostatními sněmovními stranami o možné podpoře.

Babiš napíše Junckerovi  

Během dopoledního jednání sněmovního evropského výboru o pozicích Česka pro nadcházející jednání Evropské rady v Bruselu Andrej Babiš odmítl trvalý přerozdělovací mechanismus imigrantů mezi členskými zeměmi Evropské unie, jak je v navrhované reformě evropského azylového systému. Varoval také před novým pnutím v unii a případnými odchody dalších členských zemí z bloku.

"Návrh Evropského parlamentu je nepřijatelný a my s ním nesouhlasíme. Trváme na tom, aby tam kvóty nebyly a uděláme pro to všechno," řekl Babiš. Některé části navrhované reformy takzvaného dublinského systému jsou ale podle něho pozitivní. Ve výboru se mluvilo zejména o zrychlení azylového řízení, což by zefektivnilo navracení odmítnutých žadatelů o azyl do domovských států.

Evropský výbor na návrh Jiřího Valenty (KSČM) premiérovi doporučil, aby trval na konsensuálním hlasování všech členských států při projednávání reformy. Naopak Lubomír Volný (SPD) neuspěl s požadavkem, aby Babiš nesouhlasil s jakýmikoli návrhy změn azylového systému.

Některá Volného vyjádření o nelegální imigraci vyvolala poměrně ostré reakce dalších členů výboru. "Nevěřme všemu, co si dává Tomio Okamura na facebook," prohlásil předseda výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Helena Langšádlová (TOP 09) mluvila o šíření dezinformací. Babiš usoudil, že se SPD zřejmě chystá na předčasné volby.

Ohledně rozhodnutí Evropské komise zažalovat Česko kvůli tomu, že se odmítlo podílet na jednorázovém přerozdělení žadatelů o azyl, chce Babiš napsat podrobnější dopis předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi. Navíc se hodlá k Junckerovi objednat na schůzku, která by se ale podle premiéra uskutečnila až příští rok. Babiš rovněž uvedl, že chce postup koordinovat s Polskem a Maďarskem, na které žaloba rovněž míří.

Babiš ve výboru čelil mnoha dotazům poslanců, mluvil i o odchodu Velké Británie z EU, o myšlence společné evropské armády nebo o eurozóně. "Nechci vstupovat do eurozóny. Vidím pro nás více nevýhod než výhod. Eurozóna potřebuje reformu," zopakoval premiér své stanovisko z minulosti. Původně ekonomický projekt společné evropské měny se podle něho stal politickým.

Babišova menšinová vláda ale, jak uvedl, opět předloží k ratifikaci fiskální pakt EU. Skutečnost, že nebyl přijat v minulém volebním období, premiér označil za rest. "Není důvod to neratifikovat," podotkl.

Ministerský předseda se postavil proti záměrům zřídit společnou evropskou armádu. Armády členských států unie by měly podle něho prohlubovat spolupráci bez toho, že by se integrovaly. Při vyjednáváních o podmínkách odchodu Británie z unie se Česko bude podle Babiše snažit o to, aby brexit nedopadl na Čechy pracující v Británii a na obchod. "Škoda, že Velká Británie odchází, pro nás to byl tradiční velký spojenec," řekl. Ve výboru se Babiš zdržel skoro půldruhé hodiny.

Tagy: Česko domácí hnutí Ano česká vláda český prezident česká politika

Zdroje: ČTK