Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Státní zástupkyně žádá propadnutí Rathova majetku

Státní zástupkyně žádá propadnutí Rathova majetku
Soud s Davidem Rathem se vleče roky | zdroj: Profimedia

Státní zástupkyně žádá, aby exhejtman David Rath přišel o majetek. Požadavek v pondělí zazněl u Vrchního soudu v Praze, který se zabývá odvolacím řízením proti trestu osmi a půl let vězení pro Ratha a rozsudkům nad dalšími 11 obviněnými. 

Obvinění se odvolali proti loňskému verdiktu Krajského soudu v Praze, s původním rozsudkem nebyl spokojen ani tehdejší žalobce Petr Jirát. Současná žalobkyně uvedla, že soud sice rozhodl správně co do výše trestu, měl však přitvrdit ohledně majetkových postihů a zákazu činnosti.

Zdůraznila, že Rath páchal zločiny, ačkoliv netrpěl nedostatkem a vydělával nadprůměrně. Postih nevidí jako příliš přísný, navíc dle jejích slov u exhejtmana nevidí žádnou sebereflexi. Propadnutí majetku požaduje přinejmenším u Ratha a Petra a Kateřiny Kottových. 

Exhejtman před pondělním soudem opět prohlásil, že proces považuje za zpolitizovaný. 

Řeči zaberou hodně času

Jednání má trvat 11 dní, očekává se, že některé řeči obhájců a obžalovaných budou velice dlouhé. 

Současný soud se koná v rámci první větve Rathovy kauzy. Dle obžaloby docházelo k manipulování zakázek na opravy zámku v Buštěhradě, gymnázia v Hostivici a také středočeských nemocnic. 

Za zařízení vítězství v tendrech měli brát Rath, Kott, tehdy zaměstnance krajského úřadu, a Kottová, jež byla ředitelkou kladenské nemocnice úplatky. Podle obžaloby převzali 38 milionů korun, které si navzájem dělili. 

 

 

 

Zdroje: