Státní zaměstnanci dostanou přidáno už v listopadu

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Už od listopadu se o 3,5 procenta zvýší platy státních zaměstnanců. Přidáno přitom podle původních předpokladů měli dostat až v příštím roce.  Někteří  politici tento krok kritizují. 

Přidáno dostanou od listopadu i učitelé (Ilustrační snímek)

Přidáno dostanou od listopadu i učitelé (Ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

V listopadu dostanou přidáno všichni státní zaměstnanci, včetně učitelů.  Policistům, hasičům a dalším členům ozbrojených složek včetně pracovníků ve vězeňství se pak platy zvýší ještě jednou, a to od ledna příštího roku. U nich vláda počítá od příštího roku s takovým zvýšením, že proti nynějšímu stavu budou mít od ledna o pět procent víc. Novinářům to po dnešním schválení návrhu rozpočtu na příští rok řekli někteří ministři.

Vláda se tímto krokem podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska chová v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech. "Ten předpokládá, že když je větší přírůstek příjmů z ekonomiky, než se předpokládalo, tak má být použit ke snížení schodku, nikoliv aby byl zapojen do vyšších výdajů. Tuto zásadu vláda porušuje," řekl. Navíc vše, co vláda dělá, je podle něj jen "rozdávání dárečků". "Smysl je jediný - populismus," dodal. 

Výhrady má i hnutí Úsvit. "S tímto nárůstem mezd souhlasíme, ale problémem je načasování, jelikož tyto kroky nejsou vůbec vládou rozpočtově podloženy. Jedná se tedy jen o populismus na entou a kupování hlasů před nadcházejícími volbami s tím, že si to v budoucnu stejně sami občané zaplatí," uvedl předseda hnutí Tomio Okamura. 

Na zvýšení v letošním roce dá kabinet zhruba miliardu korun z nespotřebovaných výdajů. "Detaily toho, jak si to jednotlivé resorty rozpočítají, se dolaďují. Návrh nařízení vlády je v připomínkovém řízení do konce září a každý z nás si musí přesně zjistit, koho se to týká a jak si to chce ve svém resortu zařídit," řekla novinářům ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poté na tiskové konferenci doplnil, že vláda by příslušné nařízení mohla schválit na začátku října. 

Například ministerstvo školství, které letos na platy dostane o 465 milionů korun více, chce v odměňování zohlednit praxi jednotlivých pedagogů, a tak se navýšení promítne přímo do tarifů, které porostou zkušenějším pedagogům výrazněji. "Chceme, aby to navázalo i na kariérní řád, aby ti učitelé, kteří zůstanou ve školství, měli větší plat, než měli v minulosti. U těch déle sloužících učitelů to může být až 1000 korun na plat," řekl novinářům ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). 

V příštím roce půjdou na navýšení platů učitelů celkem dvě miliardy korun. Další půlmiliardové náklady si vyžádá zvýšení platů nepedagogických pracovníků průměrně o 500 korun. 

"Pokud jde o zaměstnance Vězeňské služby, tak tam musíme propočítat ještě stupně, v rámci kterých se bude narovnávat stav. Musíme spočítat, jaké prostředky vynaložíme," uvedla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). 

Z úspor letošního rozpočtu vláda kromě 975 milionů korun na platy uvolní podle Sobotky také 400 milionů korun pro vysoké školy, 900 milionů korun na vědu a výzkum, půl miliardy pro Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond a stejnou částku na provoz policie a hasičů. 

Nominální mzda ve státním sektoru rostla v prvních letech tohoto tisíciletí rychleji než mzda v soukromém. Obrat nastal v roce 2006 a v roce 2012 poprvé byla průměrná mzda poprvé v podnikatelském sektoru vyšší. Loni tomu ovšem bylo opět naopak.

 

 

Tagy: peníze mzda státní zaměstnanci

Zdroje: ČTK