Zemřel Michael Harari, jeden z nejslavnějších agentů Mossadu

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Ve věku 87 let v pondělí zemřel bývalý agent izraelské rozvědky Mossad Michael Harari. Proslul zejména jako neúnavný lovec teroristů, kteří zaútočili na účastníky olympijských her v Mnichově v roce 1972. S odvoláním na informaci izraelského ministra obrany Moše Jaalona o jeho smrti informovala agentura DPA. 

Mike Harari, jeden z nejslavnějších agentů Mosadu

Mike Harari, jeden z nejslavnějších agentů Mosadu,zdroj: Profimedia.cz

Harari, přáteli zvaný Mike, stál mimo jiné u zrodu úderné jednotky Kidon určené k likvidaci nepřátel Izraele. Právě tato skupina agentů je údajně zodpovědná za provedení Operace Boží hněv, která následovala po útoku palestinských ozbrojenců na izraelské sportovce během mnichovské olympiády. Podílel se také na osvobození izraelských rukojmích z uneseného letadla Air France na letišti v ugandském Entebbe v roce 1976. 

Harari se však prý osobně účastnil také vraždy Maročana žijícího v Norsku v roce 1973, kterého Mossad mylně považoval za teroristu zapleteného do útoku na olympijských hrách. Pověst kontroverzní postavy světa tajných služeb si vysloužil také kvůli pomoci panamskému diktátorovi Manuelu Noriegovi při výcviku jeho osobní stráže. 

Izraelský ministr obrany Jaalon dnes ocenil Harariho odvahu, statečnost a kreativitu a označil ho za "muže výjimečných operací". Jeho vliv na podobu izraelské tajné služby je prý patrný dodnes a bude trvat nadále. 

V Mnichově v pondělí shodou okolností představili podobu budoucího pomníku obětem atentátu, jedenácti izraelským sportovcům a západoněmeckému policistovi. Bude jej tvořit hluboký zářez do jednoho z kopců v Olympijském parku. Hotový by měl být na podzim 2016. 
  

Tagy: Izrael Mnichov Tajná služba

Zdroje: ČTK