Stát platí za své pojištěnce příliš málo, tvrdí odbory. Plánují ústavní stížnost

- Aktuality autor: roj

Částka za zdravotní pojištění státních pojištěnců by podle lékařských odborů měla být stejná jaka ta, kterou hradí samoplátci. Stát za své pojištěnce platí měsíčně jen 845 korun. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel také v České televizi řekl, že odbory chtějí u Ústavního soudu napadnout i rozdíl ve výši odvodů mezi zaměstnanci a živnostníky. 

Za státní pojištěnce, tedy děti, studenty či důchodce, platí stát jen 845 korun měsíčně. Podle lékařských odborů je to příliš málo (ilustrační snímek)

Za státní pojištěnce, tedy děti, studenty či důchodce, platí stát jen 845 korun měsíčně. Podle lékařských odborů je to příliš málo (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Lidé bez příjmů odvádějí zdravotní pojistné ve výši 1242 korun měsíčně. Stát za své pojištěnce, kterými jsou například děti, studenti, důchodci nebo lidé na rodičovské dovolené, platí nyní 845 korun měsíčně.

Od 1. ledna 2016 se to podle vládní dohody zvýší na 870 korun. Ministerstvo zdravotnictví požadovalo vyšší růst na 904 koruny, ale proti tomu se postavilo ministerstvo financí a částka se po vyjednávání snížila.

Lékařské odbory s nerovnoměrností mezi státními pojištěnci a samoplátci nesouhlasí. "Máme připravenou ústavní stížnost. Není možné, aby stát platil takhle nemravně málo a všechno táhli de facto zaměstnanci," řekl ČT Engel.

Engel plánuje vyjednávat s předsedou senátu Milanem Štěchem, aby získal podporu nejméně 17 senátorů, kteří mohou ústavní stížnost podat. Rozhodnout by se mělo do konce srpna. Růstem plateb státu odbory chtějí dosáhnout výrazného růstu platů ve zdravotnictví.

Předseda Senátu Štěch, u něhož bude hledat Engel podporu pro tento krok, je zatím opatrný. Je ale připraven s předsedou lékařských odborů jednat za účasti legislativců a dalších odborníků.

Ve srovnání s letošními náklady by požadavky odborů zatížily státní rozpočet o více než 28 miliard korun ročně, zatímco naplánované navýšení znamená pro státní pokladnu růst výdajů pouze o 1,8 miliardy. Proti připravované ústavní stížnosti proto hlasitě vystoupil ministr financí Andrej Babiš.

Vedle plateb za státní pojištěnce chtějí odbory také u Ústavního soudu napadnout rozdílnou výši odvodů na zdravotní pojištění mezi zaměstnanci a živnostníky. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v ČT v souvislosti s tímto požadavkem uvedl, že je legitimní se kvůli tomu na Ústavní soud obrátit.

Tagy: Česko domácí zdravotní pojištění česká vláda české zdravotnictví medici a lékaři

Zdroje: ČTK