Joe Biden prý zvažuje kandidaturu na amerického prezidenta

- Aktuality autor: roj

Kandidaturu na amerického prezidenta zvažuje údajně i jeho současný viceprezident Joe Biden. Veřejně prohlásil, že se rozhodne do konce léta, nicméně podle deníku The New York Times se už doma začíná scházet se sponzory a demokratickými vůdci. 

Nyní je Joe Biden pravou rukou prezidenta Baracka Obamy. Zvažuje ale, že by mohl stát na jeho místě

Nyní je Joe Biden pravou rukou prezidenta Baracka Obamy. Zvažuje ale, že by mohl stát na jeho místě,zdroj: Profimedia.cz

Podle deníku mohlo Bidenovy plány ovlivnit i úmrtí jeho 46letého syna Beaua na rakovinu mozku v květnu letošního roku. Beau Biden totiž svého 72letého otce přesvědčoval, aby do prezidentského klání vstoupil.

Favoritkou mezi demokraty je někdejší první dáma USA a pozdější ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Její pověst před primárkami, které by měly začít v únoru 2016, ale poškodilo několik afér.

Především se jedná o skutečnost, že Clintonová v době, kdy stála v čele americké diplomacie (2009-2013), používala pouze soukromý e-mailový účet. Podle kritiků tím mohla ohrozit bezpečnost Spojených států.

Redaktorka The New York Times Maureen Dowdová upozornila, že Bidenova kampaň by mohla být složitá, protože tento politik má dobré vztahy s Clintonovou a respektuje přání Demokratické strany dostat do Bílého domu ženu.

Bílý dům Bidenovy plány bezprostředně nekomentoval a Bidenova mluvčí k nim řekla: "Bidenova rodina stále prochází těžkým obdobím a viceprezident se proto soustřeďuje na svou rodinu a práci."

Joe Biden usiloval o demokratickou nominaci v letech 1998 a 2008, než si ho stávající prezident Barack Obama vybral jako spolukandidáta.

Tagy: zahraničí Spojené státy americké Joe Biden Americké prezidentské volby

Zdroje: ČTK