Starosta roku je z Písečné, obci šéfuje čtyři desetiletí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Starostou roku byl v úterý v Praze vyhlášen Josef Zámečník z Písečné u Žamberka v Pardubickém kraji. Obec s 519 obyvateli vede neuvěřitelných 39 let - tedy už od roku 1971. V soutěži porazil 211 dalších nominovaných starostů.

V pražské Malostranské besedě v úterý převzal výhru ve výši 250 tisíc korun, použije ji prý na stavbu budovy pro místní hasiče. 

"Po celou dlouhou dobu se snaží ze zapadlé podhorské vesnice vytvářet plnohodnotnou fungující obec s ideálními podmínkami pro život," konstatovala odborná komise o Zámečníkovi. Porota také ocenila opečovávané a úhledné prostředí a dobré mezilidské vztahy, které v obci panují. 

Obec vyhrála v evropské ekologické soutěži

Z 519 občanů obce se pod jeho nominaci do soutěže podepsalo 191 z nich. Ti mimo jiné ocenili i to, že se starostovi podařilo zachovat malotřídní školu. Za péči o životní prostředí přitom už Písečná jako jediná obec v ČR obdržela Zlatou plaketu v evropské soutěži ENTENTE FLORAL EUROPE, která oceňuje upravená a zelená města. 

Kromě Zámečníka byli do finále vybráni i starosta Víru na Vysočině Ladislav Stalmach, starostka Milotic na Hodonínsku Alena Preslová, Miluše Stržínková z Rouského na Přerovsku a Eliška Formanová z Bukvice na Jičínsku. Právě v regionální politice je největší zastoupení žen ve veřejné správě. 

Soutěž pro obce do 2000 obyvatel

Do druhého ročníku soutěže mohli svého starostu či starostku nominovat občané z vesnic do 2000 obyvatel. Komise pak z 212 přihlášek vybrala pět finalistů, mezi hlavní kritéria patřilo to, jak starosta pečuje o ekonomický a společenský život obce a jak se mohou do rozhodování o veřejných záležitostech zapojovat občané. 

Podmínkou bylo i připojení minimálně dvaceti podpisů obyvatel trvale nebo přechodně žijících v dané obci. Do letošního ročníku přišlo nejvíce nominací z Plzeňského a Středočeského kraje, naopak nejméně z Karlovarského kraje. Soutěž vyhlašuje Poštovní spořitelna spolu s Nadací VIA.

Tagy: soutěž Praha vyhlášení

Zdroje: ČTK