Sporný poštovní zákon jde do závěrečného čtení

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Poslanci dnes odeslali do závěrečného čtení kontroverzní novelu poštovního zákona, která má od příštího roku ukončit monopol České pošty na doručování obyčejných dopisů a pohledů. Soukromým firmám i České poště vadí v novele zejména řešení tzv. univerzální služby, tedy poskytování základních poštovních služeb na celém území za přiměřenou cenu. Spor se vede o to, kdo má hradit případnou ztrátu z této služby.

Vládní předloha počítá s tím, že univerzální službu by v prvních pěti letech po liberalizaci měla poskytovat Česká pošta, ale na případnou ztrátu by se měly v tzv. kompenzačním fondu skládat všechny subjekty podle svého podílu na trhu. Navíc by nevěděly dopředu, kolik mají zaplatit.

České poště vadí, že by jako dominantní hráč většinu ztráty hradila sama sobě, konkurenci se nelíbí, že by měla na ztrátu vůbec přispívat, když nemůže kontrolovat její vykazování. Příspěvky na ztrátu, která by se v celkové výši mohla pohybovat ve stovkách milionů korun, považují soukromé firmy za likvidační.

Zpravodaj k novele Jan Husák (TOP 09) odmítl, aby tuto ztrátu hradili prostřednictvím státního rozpočtu daňoví poplatníci, jak podle něj navrhuje ministerstvo vnitra. Výbor pro veřejnou správu navrhuje, aby ztrátu hradili všichni provozovatelé poštovních služeb podle transparentních pravidel, které stanoví vláda svým nařízením. Na rozdíl od vládního návrhu už nepočítá se zřízením zvláštního fondu.

Svaz spedice a logistiky ČR ve čtvrtek varoval, že pokud parlament vládní návrh schválí, lze ze strany členů svazu i dalších firem očekávat ústavní stížnost, stížnost k Evropské komisi i arbitráže proti státu. Členy svazu jsou například firmy DHL a ČD Cargo.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) se vyslovil proti části pozměňovacího návrhu výboru pro veřejnou správu, aby každý provozovatel musel mít nejméně 3400 provozoven. Takové pravidlo by podle Kuby neumožnilo firmám pružně reagovat na situaci na liberalizovaném trhu. Zahrnout počet provozoven do zákona je podle něj nepřijatelné. Poslanec Husák to označil dokonce za nesmysl. Sama Česká pošta měla v roce 2010 podle svých webových stránek 3385 pošt, a byla by tedy o 15 míst pod navrhovaným limitem.

Hrozí rušení poboček

Návrhu se naopak zastal předseda podvýboru pro územní rozvoj Václav Horáček (TOP 09), který poukazoval na to, že pokud zákon nestanoví fixně nejmenší možný počet poboček, bude hrozit jejich rušení. Proto je podle něj nutné zdola omezit počet poboček číslem v zákoně. Část opozičních poslanců z hospodářského výboru navrhuje, aby počet poboček stanovovala vláda. V případě ztráty z univerzální služby pak připouštějí jak účast firem, tak hrazení ze státního rozpočtu.

Ministr Kuba naproti tomu podpořil pozměňovací návrhy hospodářského výboru, které se týkají například ochrany spotřebitele a ochrany České pošty proti živelnému poskytování služeb. Jde o to, že pošta nebude muset doručit zásilky, které na její sběrná místa dodá jiný provozovatel, s nímž nebude mít smlouvu.

Novela dále uděluje poštovní licenci České poště do konce roku 2017. Takový postup je v souladu s obvyklou praxí v EU. Na další období bude podle předlohy vyhlášeno výběrové řízení. Ministr Kuba dnes opakovaně zdůraznil, že se debata nevede o úpravě vztahu mezi státem a Českou poštou, ale o liberalizaci poslední zhruba třetiny poštovního trhu.

Tagy: poslanci zákon novela pošta firmy

Zdroje: ČTK