Spor Sobotkova a Haškova křídla v ČSSD zatím zůstává nerozhodný

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Spor dvou stranických křídel v ČSSD zůstává po dnešku nerozhodný. Místopředsedovi Michalu Haškovi se sice rozpadl tým, který měl bez účasti lídra strany Bohuslava Sobotky jednat o podobě budoucí vlády, šéfem poslaneckého klubu ČSSD byl však zvolen Haškův spojenec Jeroným Tejc. Klub zároveň přijal výzvu, aby se Sobotka jednání o sestavení vlády zúčastnil. O složení nového týmu rozhodne grémium strany ve čtvrtek.

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: isifa/MAFRA/JIŘÍ SALIK SLÁMA

Z vyjednávacího týmu ČSSD na dnešním zasedání poslaneckého klubu odstoupili všichni členové: místopředsedové strany Hašek, Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a také Jeroným Tejc, který byl následně znovu zvolen do funkce šéfa klubu. Tejc zvítězil ve druhém kole tajné volby. Dostal 30 hlasů, pro jeho soupeře Jana Hamáčka hlasovalo 16 sociálních demokratů.

Spor Sobotkova a Haškova křídla se v ČSSD naplno rozhořel v neděli. Sobotka odmítl výzvu předsednictva strany, aby kvůli slabému volebnímu výsledku odstoupil z čela ČSSD. Je přesvědčen, že se vnitrostranická krize musí vyřešit nejpozději 10. listopadu, kdy se sejde ústřední výkonný výbor strany. Ten by měl rozhodnout o setrvání Sobotky ve funkci předsedy.

Sobotkovi dnes vyjádřil podporu senátorský klub ČSSD. I podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by sociální demokraté měli své vedení zbavit lidí, kteří zákulisně připravili výzvu předsednictva k Sobotkově odstoupení. Lídra strany dnes podpořili Mladí sociální demokraté, kteří nedělní rozhodnutí předsednictva strany považují za "neodůvodněné a unáhlené". Za předsedu se postavil také předseda Klubu seniorů ČSSD Jaroslav Kánský, podle něhož se ve straně odehrál dlouho připravovaný puč.

Ochotu vyjednávat se Sobotkou dnes deklarovali i potenciální koaliční partneři sociálních demokratů ANO a KDU-ČSL. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se s ním hodlá sejít ještě před svou čtvrteční schůzkou s vyjednávacím týmem hnutí ANO.

K vyjednáváním o budoucí podobě vlády zatím nikdo neoslovil třetí nejúspěšnější stranu voleb, komunisty. Bývalý předseda jejich poslaneckého klubu Pavel Kováčik uvedl, že je důležité, aby si ČSSD napřed vyřešila svůj vnitřní problém, potom se prý jednání rozběhnou naplno.

Další sněmovní strana TOP 09 dnes vyzvala strany, které před volbami slibovaly změnu, aby vládu sestavily co nejdříve. Sama TOP 09 chce zůstat v opozici. Místopředseda strany Miroslav Kalousek nepřímo podpořil Sobotku, dění v ČSSD podle něj ovlivňuje prezident Miloš Zeman.

Mluvčí prezidenta Zemana Hana Burianová dnes sdělila, že hlava státu zatím nemá naplánovány schůzky se zástupci stran, které se ve volbách propracovaly do Sněmovny.

Tagy: krize v ČSSD povolební vyjednávání

Zdroje: ČTK