Splašky z kanalizace Dvora Králové tekly přímo do Labe

- Aktuality autor: Jan Pastor

Splašky z kanalizace šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem dnes dopoledne začaly téct přímo do Labe. Firma WWTP DKNL provozující místní čistírnu odpadních vod ráno zastavila čistění. Důvodem je dlouhodobý spor firmy s městem o cenu čištění odpadních vod. Řekl to jednatel WWTP DKNL Aleš Morávek.

Radnice na zastavení provozu čističky reagovala podáním trestního oznámení pro podezření z trestných činů poškození a ohrožení životního prostředí a obecného ohrožení. Oznámení radnice podala trutnovskému státnímu zastupitelství. Město v oznámení tvrdí, že provozovatel čističky peníze na provoz a investice má a k zastavení čištění není oprávněn.

Problémem se začala zabývat jako nedovoleným vypouštěním odpadních vod a porušením vodního zákona Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). "Dá se očekávat zahájení správního řízení, v němž může inspekce udělit pokutu až deset milionů korun," řekla mluvčí inspekce Ivana Awwadová. ČIŽP však bude muset nejprve rozhodnout, s kým vlastně správní řízení zahájí. "Jsou tam složité právní vztahy mezi provozovatelem čističky, jejím majitelem, městem a provozovatelem vodovodů a kanalizací," řekla. Inspektoři ČIŽP odebrali vzorky, jejichž rozbor provede akreditovaná laboratoř Povodí Labe. Situaci řeší i vodoprávní úřad.

Firma zastavila přítok odpadních vod

Povodí Labe bude míru znečištění řeky dál sledovat. "Jsme překvapeni, že k takové situaci vůbec došlo. V úterý provedeme další kontrolní odběry nejen na výtoku ve Dvoře Králové, ale i na dalších místech po proudu. Výsledky předáme ČIŽP," řekl mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek. Uvedl, že současné znečištění z městských splašků je řádově nižší než znečištění, jaké zažívala řeka Labe před více než 20 lety při plně fungujícím tehdejším průmyslu.

Provozovatel čističky radnici na přerušení čištění upozornil již na začátku ledna. Město uzavření čističky označilo za nepřípustný nátlak s tím, že takový postup údajně nemá oporu v právních předpisech ani ve vydaných správních rozhodnutích.

Firma WWTP DKNL zastavila přítok odpadních vod na čistírnu dnes v 06:00. Odpadní vody postupně naplnily gravitační kanalizaci a kolem 10:00 začaly před odlehčovací komorou vytékat do Labe. Znečištění v místě výtoku odpadních vod do Labe není okem postřehnutelné. Projevilo se však tím, že v místě výtoku se na Labi rozpustil led.

Řeka by si se znečištěním měla poradit

Podle Morávka čistička za den v průměru vyčistí 10.000 metrů krychlových odpadních vod, v zimě to je podle jeho odhadu asi o 1000 až 2000 metrů krychlových méně. Čistička z vod denně odstraní kolem dvou tun různého odpadu jako fosforu, dusíku a nerozpuštěných látek. Znečištění odpadních vod je podle něj kvůli úbytku průmyslu ve městě z 99 procent biologického charakteru. Podle dvorského místostarosty Jana Béma (ODS) by si řeka s tímto převážně fekálním znečištěním měla poradit.

Firma WWTP DKNL tvrdí, že od počátku roku 2009 s ní město o platbách za čištění odpadních vod prakticky nekomunikuje. "Měsíční náklady na poskytované služby čištění odpadních vod činí bez zisku asi 3,5 milionu korun. Společnosti je však poukazována pouze částka 1,67 milionu Kč měsíčně," uvedla firma. Firmě tak údajně vznikl deficit přes 100 milionů korun a hrozí jí insolvence.

Firma čištění obnoví po uhrazení lednové faktury

Město cenu požadovanou firmou platit odmítá. "Firma jako monopolní dodavatel podrobně nerozkryla městu cenu čištění. Musíme obyvatele města chránit před nadměrnou cenou," řekl Bém. Dodal, že město se ve věci stanovení ceny již obrátilo i na ministerstvo zemědělství, ale bez výsledku. Radnice podle Béma hodlá firmu vyzvat k jednání o ceně, zastavení čištění Bém považuje za vydírání. Spor o cenu řeší finanční úřady i soudy, které ale zatím žádný závěr nevydaly.

Podle Morávka firma čištění obnoví, když jí město uhradí fakturu za leden a dohodne se s ní na upravení smluvních vztahů na další období tak, aby čistička dál netvořila ztrátu. Zastavení čistírny bylo podle firmy krajním řešením a podle Morávka jej udělala i přesto, že jí od státních orgánů hrozí sankce a pokuty. S městem je firma připravena jednat. Firma tvrdí, že městu kalkulaci ceny čištění odpadních vod každý rok předkládá.

Tagy: Labe čistička

Zdroje: ČTK