Soul vypnul tlampače. Jižní Korea tak splnila část dohody s KLDR

- Aktuality autor: pal

Jižní Korea vypnula tlampače, které vysílají propagandu do Severní Koreje. Jde o součást dohody, kterou oba státy uzavřely v pondělí. KLDR by měla v nejbližších dnech zrušit bojovou pohotovost. 

Jižní Korea vypnula tlampače, které do KLDR vysílaly propagandu

Jižní Korea vypnula tlampače, které do KLDR vysílaly propagandu,zdroj: Profimedia.cz

Jihokorejský ministr obrany Han Min-ku uvedl, že Soul odpojil tlampače přesně v poledne místního času (5:00 SELČ). Od svého severního souseda tak prý nyní očekává, že zruší stav plné bojové pohotovosti svých vojáků na společné hranici.

Už v pondělí Pchjongjang vyjádřil na základě požadavku Soulu politování nad nastražením miny v hraničním pásmu, jejíž výbuch nedávno zmrzačil dva jihokorejské vojáky. Jihokorejské vysílání začalo právě v reakci na tento incident.

Severokorejská armáda ve čtvrtek vypálila raketu na tlampač, ze kterého Soul vysílal. Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou. KLDR následně pohrozila vojenskou akcí, pokud Jižní Korea propagandistické vysílání nezastaví. To ale nejprve Soul odmítal.

Po jednáních v pohraniční vesnici Pchanmundžom došly ale znesvářené státy, které na konci války v roce 1953 uzavřely jen příměří, a technicky tak stále zůstávají ve válečném stavu, k dohodě.

Tagy: zahraničí Severní Korea KLDR Jižní Korea korejský konflikt

Zdroje: ČTK