Soud s Bártou a Škárkou začal výslechem Jurečka z ODS

- Aktuality autor: Danica Klein

Druhý den po zhruba měsíční pauze dnes pokračuje soudní jednání v kauze údajné korupce ve vládní straně Věci veřejné (VV), jako první dnes před Obvodní soud pro Prahu 5 předstoupil místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko. Obžalobě z podplácení bývalých stranických kolegů čelí šéf poslaneckého klubu VV a exministr dopravy Vít Bárta.

Údajně se snažil uplatit nyní nezařazené poslance Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí (oba dříve VV). Škárku žalobci viní z přijetí úplatku. Trestní senát by dnes měl také znovu vyslechnout Kočí.

Proces pokračuje v den, kdy budou zástupci VV jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS) o podmínkách zachování současné vlády. Nečas dal VV na dohodu čas do úterý 10. dubna, shodný postoj zaujala třetí koaliční strana TOP 09.

Psali jsme: Nekonečný příběh Věcí veřejných. Další svědci: Bárta nám nabídl "pomoc"

Bárta se podle obžaloby snažil uplatit Škárku a Kočí koncem loňského března. Kočí dal údajně půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po Kočí, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Škárkovi pak dal údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV.

Škárka prý úplatek vzal a část použil. Oba muži obžalobu odmítli. Bárta tvrdí, že šlo jen o půjčky. Kočí se Škárkou prý lžou, snažili se ho svým nařčením zdiskreditovat a pokoušeli se o stranický puč. Škárka se zase hájí tím, že si peníze nechat nechtěl.

Rok stará nahrávka

Kočí soudu dříve řekla, že obálku s penězi dala ihned do advokátní úschovy a sepsala prohlášení, že o půl milionu korun od Bárty nemá zájem. Podobně jako Škárka uvedla, že měla strach obrátit se na policii, protože ministerstvo vnitra tehdy řídil předseda VV Radek John.

Krize ve vládě souvisí i se soudem projednávanou kauzou údajných úplatků, kolem níž se už dříve objevily tajně pořízené nahrávky. Naposled se objevila zhruba rok stará nahrávka Kočí, která na záznamu hovoří o podílu ODS a TOP 09 na údajné přípravě puče uvnitř VV. Vzápětí přišel z VV návrh na opuštění vlády, od hrozby odchodem svých ministrů k 1. květnu ale později ustoupily.

Tagy: soud ODS bárta kauze škárka

Zdroje: ČTK