Soud jako z hororu. Mladík popisuje, jak zabil chlapce (†19) a dívku (†20)

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Pětadvacetiletý Zbyněk Prokop obžalovaný z brutální vraždy mladého páru, která se stala v lednu v pražské Krči, dnes před Městským soudem v Praze opakoval své přiznání před policií. Devatenáctiletého mladíka usmrtil kuchyňským nožem, dívku uškrtil jako svědka činu. Důvodem prý byla hádka kvůli nepořádku ve studentském pronajatém bytě. Prokopovi hrozí i výjimečný trest, podle znalců vraždil zvlášť surovým způsobem.

Zbyněk Prokop u soudu

Zbyněk Prokop u soudu,zdroj: Isifa.com

Prokopa přivezla eskorta z pankrácké vazební věznice. Muž drobné postavy se při čtení obžaloby třásl a soudkyně Eva Brázdilová jej pozorně sledovala. Pak ji požádal o krátkou pauzu, protože se necítil dobře. Nakonec vypovídal, soudkyně ale chtěla vzhledem k jeho stavu, aby seděl. Mladík promluvu často přerušoval pláčem, zejména když popisoval vraždu dívky. Bodné rány na těle obětí prý překrýval látkou, protože se na to nemohl dívat. "Byl to hrozný pohled," řekl mimo jiné.

Obžalovaný uvedl, že se mu v bytě, do kterého se nastěhoval loni v září, nelíbil nepořádek, a nechtěl po ostatních stále uklízet. "Do kuchyně jsem přestal po měsíci chodit, byla tam špína stejně jako v koupelně a na záchodě," řekl. V podnájmu s ním kromě obětí bydlely dvě studentky a cizinec. Nikdo z nich v době tragédie v bytě nebyl.

Prokop se prý po Silvestru 3. ledna rozhodl, že si se spolubydlícím promluví o uklízení. Šli do Prokopova pokoje. Mladík se na něj prý obořil, ať si uklízí sám, a při hádce Prokopa strčil na stůl. Vedle na komodě ležel kuchyňský nůž, kterým Prokop podle svých slov bodl spolubydlícího hluboko do břicha. Zraněný vyběhl do předsíně. V tom otevřela dveře jeho pokoje dívka, o níž Prokop nevěděl, že je v bytě. Zmatená prý vběhla zpátky do místnosti, kde ji Prokop dostihl a svázal izolepou na posteli. Také jí uvázal přes pusu šátek, aby nekřičela.

Dívka se údajně nebránila. Pak se podíval do chodby, kde ležel mladík, předpokládal, že je již mrtvý. "Říkal jsem si, že mi nic jiného nezbývá a uškrtil jsem ji kabelem od tiskárny. Seděla, nebránila se, jen kopala nohama," zněla přerývaná výpověď.

Poté, kdy uškrtil dívku, přetáhl do pokoje tělo mladíka. "Přemýšlel jsem, co jsem to udělal, věděl jsem, že ještě přijde jedna spolubydlící, vzal jsem jeho mobil a poslal sms, kdy se vrátí," dodal. Oba již byli podle něj mrtví, což zkoušel sledováním hrudníku, zda se pohybuje, zkoušel také tep obětí a nakonec do těl řezal a píchal nožem. Proč těla dále vázal, hlavně na nohou, nebyl Prokop schopen vysvětlit. Hlavou se mu prý honily všelijaké myšlenky a pokusil se také bodnout sám sebe, což se mu nepodařilo.

Podle obžaloby Prokop přetáhl umírajícího mladíka do pokoje, kde ležela svázaná jeho přítelkyně, která tak musela vraždění sledovat, načež ji uškrtil. Před policií také uvedl, že s ním dívka komunikovala a chtěla po něm, aby ji přivázal k posteli a nechal ji být. Soudní lékař označil způsoby usmrcení jako zvlášť surové a trýznivé. Z bytu pak odcizil mobilní telefony, sim kraty, notebooky, mp3 přehrávače, dále peněženky, kartu fotbalového klubu a platební karty, ze kterých později vybíral peníze. Policie jej po několika dnech zadržela ve Zlínském kraji.

Hlavní líčení je nařízené zatím na tři dny, soudkyně má v plánu vyslechnout několik svědků a soudní znalce z oboru lékařství, psychiatrie a psychologie.

Tagy: soud vražda horor

Zdroje: ČTK