Další obří státní firma čelí trestnímu oznámení kvůli IT zakázkám

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Protikorupční organizace Transparency International ČR (TIC) podala trestní oznámení na státní podnik Lesy České republiky (LČR) ve věci zakázek na informační technologie. Zakázky měly být prokazatelně předražené, v některých případech měla státní firma platit za neuskutečněné služby. Škoda činí minimálně 3,5 milionu korun. Informaci dnes potvrdili zástupci TIC. Zakázky se podle nich týkají firem dynn a TIME IMPORT, které již figurují v podezřelých zakázkách s celkovou škodou okolo 350 milionů korun. Tyto zakázky již od loňského roku vyšetřuje policie.

les, ilustrační foto.

les, ilustrační foto.,zdroj: ThinkStock

Lesy ČR podle mluvčího Zbyňka Boublíka nerozumějí důvodům, pro které TIC podala trestní oznámení. "Věc je již téměř rok prověřována orgány činnými v trestním řízení. Lesy ČR o této skutečnosti TIC ČR již dříve informovaly. LČR poskytují v dané záležitosti orgánům činným v trestním řízení veškerou potřebnou součinnost a předaly jim také veškeré vyžádané podklady," řekl dnes ČTK Boublík.

Analýza IT zakázek státní lesnické firmy, kterou nevládní organizace provedla, podle Stanislava Beránka z TIC dokázala několikanásobné předražování služeb proti běžným cenám. LČR prý navíc platily i za služby, které vůbec nebyly dodavatelskou firmou vykonány. Podezřelé zakázky jsou z roku 2011.

"Práce nebyly vůbec provedeny a bylo fakturováno úplně fiktivní plnění," uvedl ředitel TIC David Ondráčka. Vyčíslená škoda dosahuje minimálně 3,5 milionu korun.

Podle Ondráčky se v rámci problémových IT zakázek LČR v tomto případě jedná o zakázky s drobnějším rozsahem, ale je "perfektně zdokladovaná" a byla zde způsobena "jasná škoda". "Z našeho pohledu je to klasické naplnění trestného činu. Vůbec jsme neváhali, abychom toto trestní oznámení podali," dodal.

Policie podle dřívějších informací deníku E15 v IT zakázkách LČR vyšetřuje, jakým způsobem skončilo zhruba 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku. Lesy ČR spojitost s pozdějšími převody peněz ze zakázek odmítly. Podle E15 existuje podezření, že IT zakázky za 1,136 miliardy korun zadané LČR byly úmyslně nadhodnoceny a mohly se jimi vyvádět peníze z podniku.

Mluvčí LČR Zbyněk Boublík koncem letošního června uvedl, že LČR hodlá vypovědět servisní smlouvy na správu informačních technologií s firmami dynn a TIME IMPORT. Podnik také zrušil letos v únoru vypsanou zakázku za odhadovaných 98 milionů korun na dodávku, instalace a konfigurace serverové infrastruktury a výpočetní techniky.

Tagy: korupce státní zakázky IT Lesy ČR

Zdroje: ČTK