Somálská studentka chce omluvu a 60 tisíc korun. Škola jí zakázala nosit hidžáb

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 11. 2016 16:46) - Aktuality autor: roj

Studentka ze Somálska požaduje po Střední zdravotnické škole v Praze 10 omluvu a odškodnění 60 tisíc korun za to, že jí nepovolila nosit na hlavě muslimský hidžáb. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že ji tak škola diskriminovala a odepřela jí přístup ke vzdělání. Škola žalobu odmítá, k soudu ve středu přišly její ředitelku podpořit desítky studentek. 

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Dívka k jednání u Obvodního soudu pro Prahu 10 nedorazila, podle zdroje z jejího okolí měla strach z negativní atmosféry. Soud vyvolal velký zájem veřejnosti, přišli ho sledovat někteří odpůrci islámu a také desítky studentek žalované školy, které vyjadřovaly podporu ředitelce.

Somálka má v Česku azyl od roku 2011. Podle právničky Radky Korbelové Dohnalové ve vlasti čelila nepříznivému osudu jednak proto, že měla být proti své vůli provdána za člena ozbrojených milic, jednak proto, že jí hrozila újma jakožto svobodné matce.

"Celý život žila s šátkem na hlavě. Předpokládala, že v naší zemi, která sama sebe nazývá demokratickou a pluralitní, konečně bude moci žít v souladu se svým přesvědčením a bude tu moci studovat. Toto jí bylo upřeno," uvedla advokátka.

 

Podle žaloby se cizinka shodla s vedením školy na dvou jednáních v červnu a červenci 2013, že po nástupu ke studiu nebude nosit hidžáb při ošetřovatelské praxi.

O zákazu nošení šátku na půdě školy se prý nehovořilo. První školní den se prý ještě před zahájením vyučování musela dostavit do ředitelny, kde ji údajně vyzvali k sundání šátku kvůli pravidlům uvedeným ve školním řádu.

Ahmednuurová na to nepřistoupila. "Nabídla alternativní řešení, že by měla zahalený pouze krk, to ale ředitelka zamítla," tvrdí Korbelová Dohnalová. Mladá žena pak prý musela vyplnit dokument o ukončení studia.

Nedoložila dokumenty, přijetí neplatilo, tvrdí škola

Právník školy Radek Suchý tvrdí, že Somálka včas nedoložila potřebné dokumenty, a proto rozhodnutí o přijetí ke studiu pozbylo platnosti. Školu opustila o své vůli.

"Hysterii" kolem případu prý rozpoutala až zpráva ombudsmanky Anny Šabatové, která podle školy předjímala vinu instituce ještě před zahájením šetření. O 180 stupňů pak prý otočila i Česká školní inspekce, která nakonec shledala stížnost na diskriminaci důvodnou.

Střední škola navíc trvá na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství.

Korbelová Dohnalová však upozornila, že projev víry lze omezit jen zákonem, nikoliv podzákonnými předpisy včetně školního řádu. "V právním řádu neexistuje výslovné zmocnění ředitelů, aby omezovali nošení náboženských symbolů na školách," konstatovala.

Somálka má v Česku azyl od roku 2011. Podle právničky ve vlasti čelila nepříznivému osudu, protože měla být proti své vůli provdána za člena ozbrojených milic a protože byla svobodnou matkou.

"Celý život žila s šátkem na hlavě. Předpokládala, že v naší zemi, která sama sebe nazývá demokratickou a pluralitní, konečně bude moci žít v souladu se svým přesvědčením a bude tu moci studovat. Toto jí bylo upřeno," uvedla advokátka.

Ředitelka školy Ivanka Kohoutová vypověděla, že původní jednání s dívkou se konalo "ve velmi příjemné atmosféře". Ahmednuurová prý hidžáb na hlavě neměla.

První školní den ji pak vyvolala rozhlasem, protože dívka nedodržela dohodu, podle níž měla ráno přinést chybějící doklady. "Byla velmi agresivní, dupala nohama, řekla 'nebudu chodit', což mě překvapilo," popsala žena. O zákazu nošení hidžábu prý vůbec nemluvily.

Na dotaz, zda by studenti školy mohli docházet na výuku teoretických předmětů s šátkem na hlavě, ředitelka uvedla, že z bezpečnostních důvodů nemůže u studentů dělat odlišnosti.

"Ostatní bychom tím diskriminovali," podotkla. Doplnila, že škola ještě před touto kauzou adoptovala na dálku děvče ze Somálska a přispívá mu na vzdělání.

Jednání bude pokračovat v lednu výslechem ženy, která Ahmednuurovou a další uchazečku o studium z Afghánistánu doprovázela na první schůzku s vedením školy.

Tagy: Česko islám domácí české školství víra a náboženství česká justice

Zdroje: ČTK