Sobotka se vymezil vůči Babišově kritice, v koalici ale zůstane

- Aktuality autor: roj

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se vymezil vůči nezvykle ostré kritice vládní koalice, která zazněla na víkendovém sněmu hnutí ANO. Na webu sociální demokracie uvedl, že si s hnutím "tak trochu zbyli", ale že navzdory útokům z úst Andreje Babiše chce ve stávající vládní koalici pokračovat.

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka,zdroj: Profimedia.cz

Vicepremiér Andrej Babiš kritikou sociální demokracie na sněmu své strany rozhodně nešetřil. Opakovaně a tvrdě kritizoval její kontroverzní minulost a rozhazovačnost. Působení v koalici označil za plné podrazů a nadhodil i možnost změny koaliční smlouvy.

To však Sobotka rázně odmítl. "Koaliční smlouvu měnit nechceme a nebudeme, odráží výsledky voleb a je průnikem programu všech tří koaličních stran," napsal v blogu.

Babiš podle něj na začátku koaličních jednání do vlády "nesměle" prosazoval Okamurův Úsvit. Babiš to však dnes rázně odmítl s tím, že "nikdy takové jednání nebylo a neproběhlo".

Šéf ČSSD připustil, že v historii strany lze najít jistá pochybení, ale sociální demokracie na rozdíl od ANO nějakou minulost má.

ANO se podle něj nevyužilo sněm k tomu, aby se více otevřelo a budovalo se "zdola". Volby vedení strany byly podle něj předem domluvené a nově přijaté stanovy ANO připomínají spíš stanovy akciové společnosti "s jediným akcionářem a houfem bezprávných statistů".

Tagy: ČSSD Česko koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL česká vláda koaliční spory stranický sněm hnutí ANO

Zdroje: ČTK