'Hnutí ANO jako výtah k moci'

- Aktuality autor: art

Zatímco Andrej Babiš se na sněmu hnutí ANO, na kterém byl "demokratickou většinou" sta procent hlasů zvolen staronovým předsedou, pustil do koaličních sociálních demokratů, neúspěšný kandidát na místopředsedu Ivan Pilný se pustil do vlastních řad. Nově zvolené vedení nařkl z toho, že hnutí využívají jako výtah k moci.  

Babiš na stranickém sněmu

Babiš na stranickém sněmu,zdroj: Profimedia.cz

Sociální demokracie podle Babiše nese cejch kontroverzní minulosti a navíc je ještě marnotratná a chce rozhazovat veřejné peníze. A kromě toho se koalici potýkal s neférovým chováním.

"Věřili jsme, že koalice je partnerství bez podrazu. Samozřejmě není tomu tak," prohlásil Babiš a dodal, že neměl vůbec přistupovat na to, aby ČSSD měla ve vládě osm členů, zatímco ANO jen šest.

V příštích volbách podle jeho slov musí ANO získat tolik hlasů, aby mohlo obsadit i ministerstva, které nyní nejsou v rukou hnutí. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se na Babišova slova jen ohradil, že by se členové vládních stran neměli vzájemně napadat. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka to z Babišových výroků vypadá, že by nejraději vládl sám.

Delegáti po jednohlasném zvolení Babiše všemi 186 hlasy oslavili staronového předsedu bouřlivým aplausem. "Skutečně až tolik netleskejte," řekl jim na to majitel Agrofertu a toho času ministr financí. Za jeho prvního místopředsedu zvolil sněm Babišova blízkého spolupracovníka, šéfa poslanců ANO a exČSSD Jaroslava Faltýnka. Ani on neměl žádného protikandidáta.

Křesla dalších místopředsedů obdrželi další lidé z Babišova okolí – šéfka pražské buňky a rovněž bývalá sociální demokratka Radmila Kleslová, poslanec Jan Volný, exODS a místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová a brněnský primátor Petr Vokřál.

Podle šéfa sněmovního hospodářského výboru Pilného tito lidé používají Ano, aby se dostali k moci. Volba místopředsedů byla podle něj dopředu domluvená. Jedině Stropnický a Brabec prý volbu nového vedení zachránili, aby to nebyla "taková katastrofa, jak to vypadalo". 

Tagy: Česko hnutí Ano Sobotkova vláda česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK