Sobotka nedá církvím pokoj. Chce zveřejnit jejich žádosti o majetek

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Opoziční sociální demokraté žádají, aby Státní pozemkový úřad zveřejňoval údaje o majetku, o který žádají církve při restitucích. Podle ČSSD není důvod, aby žádosti byly v nějakém utajovaném režimu. Proces vydávání majetku musí být veřejně kontrolovatelný, řekl dnes novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Za nestandardní, podivné a dokonce podezřelé pokládá sociální demokracie to, že se Státní pozemkový úřad brání tomu, aby zveřejňoval informace o tom, o jaký konkrétní majetek už církve žádají," uvedl Sobotka. Údaje podle něho mají být veřejné až potom, co bude majetek vydán. Podle Sobotky jde o krajně podivný postup. 

Předseda ČSSD opět poukázal na to, že vláda podle něho urychlila podpis smluv s církvemi, aniž vyčkala na verdikt Ústavního soudu o restitucích. Příslušný zákon napadají hned tři stížnosti; podaly je ČSSD, KSČM a Věci veřejné. 

Církve a náboženské společnosti mohou o vydání majetku žádat celý letošní rok. Hodnota majetku, kterou by mohly od státu dostat, se odhaduje na 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat jako vypořádání finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy asi dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace. Stát naopak církvím postupně přestane během 17 let hradit platy duchovních, nyní jim dává asi 1,4 miliardy korun ročně.

Tagy: ČSSD církevní restituce smlouvy KSČM majetek

Zdroje: ČTK