Sněmovna se nemůže dočkat. V úterý přijde na návštěvu Zeman

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezident Miloš Zeman navštíví 7. května schůzi Poslanecké sněmovny, řekla dnes novinářům jeho mluvčí Hana Burianová. Zeman už po svém nástupu do funkce hlavy státu promluvil v Senátu a navštívil také schůzi vlády. Dolní parlamentní komoru zatím nenavštívil, tento týden však jednal s předsedy některých parlamentních klubů. 

Podle Burianové chce Zeman při svém projevu před poslanci například informovat o složení sboru svých poradců. Na květnovou schůzi ho v dubnu pozvala předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). 

Prezident navštíví poslance v úvodní den májového jednání poslanců. Návštěva začne v 11:30, kdy se Zeman setká s Němcovou a zapíše se do pamětní knihy. V poledne prezident poobědvá s vedením dolní komory a šéfy sněmovních klubů, řekla Němcová. S projevem před poslanci Zeman vystoupí na začátku schůze ve 14:00. 

V Senátu byl Zeman 21. března. Ve svém tamním projevu tehdy nastínil některé své představy o podle něj potřebných změnách volebního systému a také mimo jiné slíbil, že nebude zbytečně vetovat žádné zákony. Podruhé přišel, když senátoři 25. dubna schvalovali jeho kandidáty na ústavní soudce. První tři z nich jmenoval Zeman do funkce dnes. 

Klaus sněmovnu příliš často nevyhledával

Sněmovna by mohla v úterý mimo jiné projednávat ve zrychleném režimu opětovně podanou novelu zákona o odpadech. Její chybné znění - s neschválenou úlevou pro solárníky, která se do předlohy dostala nedopatřením, bylo ve čtvrtek prvním Zemanovým prezidentským vetem. 

Zemanův předchůdce ve funkci, prezident Václav Klaus, v Poslanecké sněmovně vystoupil během deseti let třikrát. Poprvé to bylo v říjnu 2003, kdy ve svém projevu nepřímo kritizoval politiku koaliční vlády premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD). Podruhé před poslanci vystoupil s projevem na slavnostním zasedání k 15. výročí sametové revoluce 17. listopadu 2004. 

Naposledy vystoupil Klaus ve Sněmovně v září 2010, kdy mimo jiné zkritizoval činnost Ústavního soudu. Mezi poslance zavítal několikrát ještě začátkem roku 2008, kdy před volbou hlavy státu navštívil jednotlivé stranické kluby.

Tagy: sněmovna Projev prezident Miloš Zeman

Zdroje: ČTK