Smlouvu START ratifikujeme ještě letos, tvrdí Bílý dům

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bílý dům v sobotu ujistil, že zákonodárci Kongresu USA nebudou mít vánoční prázdniny, dokud Senát neratifikuje novou odzbrojovací smlouvu START s Ruskem. Obamova administrativa věří, že smlouva dostane podporu i od opozičních republikánů.

"Dostaneme více než 67 hlasů ve stočlenném Senátu, které jsou potřebné pro ratifikaci mezinárodních smluv," prohlásil mluvčí prezidenta Baracka Obamy Robert Gibbs. "Myslím, že Kongres se nerozejde, dokud nebude START ratifikován, a bude ratifikován solidní většinou hlasů" demokratů i republikánů, řekl Gibbs. 

Po nedávných volbách republikáni v Senátu posílili a mohou přidělávat Obamově vládě problémy.

Republikáni nejsou jednotní

Dvě republikánské senátorky, Susan Collinsová a Olympia Snoweová, však v sobotu oznámily, že se při hlasování v Senátu připojí k demokratickým kolegům. Celkem už tak učinili tři republikáni. Již dříve i jiní opoziční republikáni dali na vědomí, že odzbrojovací americko-ruskou smlouvu také podpoří. Jednotnou podporu v jejich klubu ale nemá.

Obamu, který z ratifikace učinil jednu ze svých priorit, tlačí čas a chce proto ratifikaci ještě letos. V nynějším Senátu mají demokraté 58 křesel. Aby smlouva prošla, potřebují hlasy aspoň devíti republikánu. Ale v novém Senátu, který vzešel z prosincových voleb a který začne fungovat od ledna, budou mít demokraté méně křesel a budou k ratifikaci potřebovat podporu alespoň čtrnáct republikánů.

Tagy: Rusko USA smlouva start ratifikace

Zdroje: ČTK