Šmerda: Na dopravní stavby je třeba příští rok přidat deset miliard

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pro příští rok požaduje ministr dopravy Radek Šmerda zvýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) z národních zdrojů o deset miliard korun. Více peněz do fondu požadují i vládní Věci veřejné.

Na středečním zasedání ekonomických ministrů svůj návrh předloží ministru financí Miroslavu Kalouskovi. Šmerda to uvedl v diskusním fóru o vlivu dopravní infrastruktury na konkurenceschopnost Česka. Podle dosavadního předpokladu by SFDI příští rok mělo z národních zdrojů obdržet zhruba 33 miliard korun. 

"Chci na dva roky slušný rozpočet, který pokryje závazky, na které v současnosti nemáme," řekl Šmerda.

Rozpočet SFDI je letos výrazně nižší

Peníze navíc jsou podle něj nezbytné proto, aby se nezastavily práce na projektování staveb a výkupy pozemků a aby bylo možné vyčerpat dotace z operačních programů Evropské unie. Peníze z národních zdrojů jsou jen částí příjmu SFDI, další finance na výstavbu a opravy dopravní infrastruktury fond dostává právě z unijních dotačních programů. 

Peníze navíc jsou podle Šmerdy rovněž nutné na pokrytí části výstavby, na kterou stát v minulých letech uzavřel smlouvy a pro niž není zajištěno financování. Celková výše těchto závazků podle Šmerdy činí 29 miliard korun. 

Rozpočet SFDI, z něhož se dopravní výstavba financuje, se kvůli úsporným opatřením pro letošní rok snížil na 61,3 miliardy korun z loňských 96 miliard korun. Kromě přímých státních příspěvků směřují do rozpočtu fondu peníze také z Evropské unie, silniční a spotřební daně a mýtného.

Tagy: fond rozpočet vv smerda

Zdroje: ČTK