Moody´s: Odklon Němců od jádra pomohl ČEZu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Odklon Německa od jaderné energie je příznivý pro úvěrové hodnocení české elektrárenské společnosti ČEZ. Uvedla to v úterý ratingová agentura Moody's. Německo v březnu vyřadilo na tři měsíce z provozu sedm jaderných reaktorů postavených před rokem 1980.

Důvodem je havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima. Později německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022. 

Toto rozhodnutí podle Moody's přinutí Německo zvýšit dovoz elektřiny a povede k růstu cen elektrického proudu. Příznivý vliv rozhodnutí na ČEZ se podle agentury ale zřejmě projeví až ve středně dlouhém období, protože firma již prodala veškerou svou letošní produkci elektřiny i značnou část produkce v příštích dvou letech. 

Premiér Petr Nečas začátkem měsíce uvedl, že odstavení jaderných elektráren v Německu zvýší podle předběžných odhadů české vlády po roce 2022 cenu elektřiny v Česku o 30 procent. To by ale nastalo jen v případě, že by Česká republika na krok Německa nijak nereagovala, například zvýšením energetických kapacit dostavbou Jaderné elektrárny Temelín.

Tagy: Německo energie ČEZ jádro elektrárny

Zdroje: ČTK