Slovensko za americké vrtulníky zaplatí přes 200 milionů dolarů

- Aktuality autor: pal

Devět amerických vrtulníků Black Hawk v ceně 261 milionů dolarů (asi 6,5 miliardy korun) pořídí Slovensko. V ceně je zahrnutý servis strojů i výcvik pozemního personálu. Ve středu o tom informoval slovenský ministr obrany Martin Glvač. Jde o jeden z největších projektů modernizace evropské armády. Slovensko chce postupně nahrazovat zastaralé ruské stroje, které ve svém letectvu má už léta.  

Slováci za americké vrtulníky Black Hawk dají pořádný balík

Slováci za americké vrtulníky Black Hawk dají pořádný balík,zdroj: ThinkStock

Prvního Black Hawka by slovenská armáda měla obdržet už příští rok. Země by vrtulníky měla splatit do roku 2024. "Tento vrtulník není vyloženě bojový, částečně může podporovat pozemní vojsko," řekl na středeční tiskové konferenci náčelník slovenského generálního štábu slovenské armády Milan Maxim. Slováci chtějí vrtulníky používat především na pomoc při přírodních katastrofách. Americké stroje, na jejichž výrobě se podílí i česká firma Aero Vodochody, tak postupně nahradí ruské vrtulníky Mi-17, které Slovensko má ve své výbavě už několik let. Vrtulníky Slovensku dodá firma Sikorsky Aircraft. 

Loni se Slovensko zavázalo, že do roku 2020 zvýší výdaje na obranu a to až na 1,6 procent HDP. V současné době je jenom jedno procento. Ve Slovensku se do armády před tím moc neinvestovalo. Začala s tím až současná vláda Roberta Fica, která nakoupila dvě nová dopravní letadla C-27J Spartan. Slovenské ministerstvo obrany se ještě chystá nakoupit nové vojenské radary a se Švédskem dojednává pronájem stíhaček.  

Tagy: Slovensko vrtulník slovenská armáda

Zdroje: ČTK