Česko prý zadržuje archivní spisy vojenské rozvědky, které si vyžádalo Slovensko

- Zprávy autor: Michal Polák

Česká republika prý odmítá vydat Slovensku archivní dokumenty po vojenské kontrarozvědce z dob komunistického Československa, tvrdí Ústav paměti národa (ÚPN), který například archivuje svazky po komunistické tajné policii StB. Slovenské ministerstvo obrany naopak popřelo potíže se získáním zmiňovaných dokumentů, které jsou důležité pro udělování bezpečnostních prověrek vojákům.

Svazky Stb v archivu

Svazky Stb v archivu,zdroj: Profimedia.cz

"Spisy se dosud nacházejí v Archivu bezpečnostních složek v Kanicích. Jednání s představiteli českého Ústavu pro studium totalitních režimů byla dosud neúspěšná," prohlásil mluvčí ÚPN Tibor Ujlacký. 

Podle Sme česká strana poskytuje informace z archivu nebo kopie spisů na vyžádání případ od případu. Slovensko ovšem prý usiluje o vydání originálů dokumentů a odvolává se na smlouvu mezi ministerstvy obrany obou zemí z roku 2007. 

Všechny materiály už jsme předali, tvrdí úřad

Archiv bezpečnostních složek uvedl, že Slovensku odevzdal už všechny dokumenty a že celý proces považuje za ukončený. "Jeho případné obnovení by muselo být řešeno na mezivládní úrovni," citoval deník ředitelku instituce Světlanu Ptáčníkovou. Dokumenty prý navíc nelze z archivu jednoduše vyčlenit, aniž by byla známa čísla svazků nebo osobní údaje osob ze spisů. ÚPN si stěžuje, že ČR uložila tyto spisy do svých archivů v rozporu se zmiňovanou mezistátní smlouvou už před sedmi lety. 

Slovenské ministerstvo obrany potíže se získáváním archivních dokumentů z Česka nepotvrdilo. "Přebírání dokumentů probíhá dohodnutým způsobem. Nebrzdí ho žádné překážky ze strany příslušných orgánů České republiky," reagovala mluvčí ministerstva obrany Martina Balleková. 

Podle Sme se však údajnými potížemi s převzetím archivních spisů z ČR zabýval výbor slovenského parlamentu pro kontrolu vojenské tajné služby. 

Tagy: Slovensko StB Archiv bezpečnostních složek Ústav paměti národa

Zdroje: ČTK