Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Slovenská prezidentka Čaputová jmenovala ministra financí Hegera premiérem

Slovenská prezidentka Čaputová jmenovala ministra financí Hegera premiérem
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes jmenovala dosavadního ministra financí Eduarda Hegera předsedou nové vlády | zdroj: Profimedia

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes jmenovala dosavadního ministra financí Eduarda Hegera předsedou nové vlády, kterou po demisi premiéra Igora Matoviče vytvořila stávající čtyřčlenná koalice.

Kromě Hegera jmenuje Čaputová ještě dnes dopoledne i členy nového kabinetu, ve kterém bude pokračovat většina dřívějších ministrů.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy jen po roce v úřadu, a to v zájmu řešení téměř měsíc trvající vládní krize, během které část koalice požadovala jeho demisi. V novém kabinetu by měl Matovič zastávat funkci ministra financí, křesla si udrží i většina ministrů končící vlády.

Prezidentská kancelář ve středu informovala, že jedno z vládních hnutí Jsme rodina ještě přehodnocuje původní nominaci na funkci ministra sociálních věcí.

Očekává se, že parlament vysloví Hegerově vládě důvěru. Koalice OLaNO, hnutí Jsme rodina, liberální strany Svoboda a solidarita a strany Za lidi má v parlamentu až ústavní většinu.

Nastupující premiér Heger dříve v tomto týdnu řekl, že jeho kabinet bude pokračovat v programovém prohlášení končícího kabinetu, z textu dokumentu by ale měly být vyřazené již splněné body. Matovičova vláda už například prosazením změny ústavy položila základ reformy soudnictví.

Končící premiér Matovič byl do čela vlády jmenován loni v březnu po přesvědčivém vítězství svého hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v parlamentních volbách. Po nich OLaNO obsadilo ve vládě polovinu křesel. Část koalice během nedávné téměř měsíc trvající vládní krize ale požadovala Matovičovu rezignaci. Například liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) tvrdila, že Matovič není i kvůli konfrontačnímu stylu politiky osobnostně, komunikačně ani manažersky s to vést zemi.

Zdroje: