Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Březen byl nejtragičtějším měsícem v počtu úmrtí s covidem

Březen byl nejtragičtějším měsícem v počtu úmrtí s covidem
Ve středu byla podle údajů ministerstva nutná hospitalizace u 7298 lidí | zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

V Česku v březnu zemřelo s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru 5779 lidí, asi o 800 více než v dosud nejtragičtějším listopadu.

Od začátku epidemie má Česko 26 586 zemřelých s onemocněním covid-19. Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování. Ukončené očkování proti covidu, tedy obě potřebné dávky, má v Česku přes půl milionu lidí. Aspoň jednu dávku má za čtvrt roku očkování téměř 1,2 milionu lidí. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie v posledních týdnech zpomaluje, laboratoře ve středu odhalily 7208 pozitivních na nákazu novým typem koronaviru. V mezitýdenním srovnání je denní počet nových případů asi o 1600 nižší, oproti úterý je nově nakažených méně zhruba o 1400. Nových případů covidu-19 ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně.

Ale jen velmi pozvolna se snižuje počet hospitalizovaných. Epidemická situace je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška rozporuplná, řekl na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Modely ÚZIS zahrnující současná přísná opatření předpokládaly za březen 320 000 pozitivně testovaných, podle aktuálních dat na webu ministerstva to bylo 291 000 případů. Nemocnice jsou ale podle Duška stále na hranici svých kapacit. Za poslední týden ubylo o 9,7 procenta hospitalizovaných celkově a na jednotkách intenzivní péče o 7,3 procenta. Podle Duška se může projevovat už i efekt vakcinace, jisté to bude zhruba za dva týdny.

Ve středu byla podle údajů ministerstva nutná hospitalizace u 7298 lidí, z toho 1623 bylo ve vážném stavu. Oproti předchozímu dni bylo v nemocnicích asi o 500 nakažených méně, v mezitýdenním srovnání se jejich počet snížil asi o 870.

Bodové skóre epidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření nákazy, kleslo k dnešku z 59 na 55 bodů. Stále zůstává ve třetím z pěti stupňů pohotovosti, je nejníže od začátku loňského října. Za poklesem je zlepšení ukazatele průměrného počtu nově nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny, ke středě činil 939. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, stouplo pouze o tisíciny, po zaokrouhlení činí 0,86.

Nákaza se nyní nejvíce šíří na severu Čech. Na Děčínsku v uplynulých sedmi dnech zaznamenali 515 nakažených na 100 000 obyvatel a na Českolipsku 513. Naopak relativně nejlepší situace je na Chebsku, kde bylo v uplynulém týdnu 67 nakažených na 100 000 obyvatel. V žádném jiném regionu se tento údaj pod sto případů nedostal.

Zdroje: