Dnes je úterý 13. května 2025., Svátek má Servác
Počasí dnes 15°C Polojasno

Slováci mučili Tunisana, který prošel Guantánamem, tvrdí Al-Džazíra

13. 8. 2015 – 17:59 | Zpravodajství | pal

Slováci mučili Tunisana, který prošel Guantánamem, tvrdí Al-Džazíra
Slovenská policie čelí obvinění, že mučila bývalého vězně z Guantánama. Ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Slovenská policie údajně mučila bývalého vězně z Guantánama. Informuje o tom arabská televize Al-Džazíra, která zveřejnila nahrávku ze zásahu slovenské policie proti  Tunisanovi Hašámovi bin Alímu bin Amrovi Slitímu. Představitelé policie to popřeli. Tunisan ovšem podal žalobu a případem se bude zabývat inspekce ministerstva vnitra. 

"Slovenská policie zadržela Slitiho, napadlo ho, bila a mučila poté, co vtrhla do jeho domova bez udání důvodu," uvedla Al-Džazíra podle slovenského týdeníku Plus 7 dní, který na případ upozornil. Slovenský týdeník uvedl Tunisanovo jméno v anglickém přepisu, tedy Hasham Bin Ali Bin Amor Sliti.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar v reakci uvedl, že při policejní akci k žádnému násilí nedošlo a že policisté ani nepoužili donucovací prostředky.

"Odmítám jakékoliv informace o mučení. Muž odmítal komunikovat a bylo tam podezření, zda s ním není něco v nepořádku," citoval Gašpara portál Aktuality.sk. Bývalý vězeň z Guantánama podal stížnost a trestní oznámení proti postupu policie, podnět má prověřit inspekce ministerstva vnitra.

Bezpečnostní analytik Juraj Zábojník kritizoval slovenskou policii, že nezabránila zveřejnění nahrávky. Ze záběrů podle něj vyplývá, že natáčení zásahu z protilehlé budovy neznámým mužem si jeden ze slovenských policistů všiml.

"Když je video odvysíláno v těchto televizích, tak s cílem ohrozit Slovensko. Hovořit o tom, že naše země je bezpečná, by bylo skutečně velmi naivní," tvrdil.

Tunisan Slití v minulosti prý působil v teroristické síti. V Belgii i ve vlasti byl podle týdeníku odsouzen za účast v teroristické skupině.

Slovensko v minulosti přijalo z Guantánama celkem osm propuštěných vězňů, první z nich v roce 2010. Slovenské ministerstvo vnitra loni v listopadu po převzetí dvou bývalých vězňů, mezi nimiž byl i Slití, tvrdilo, že propuštění nepředstavují bezpečnostní riziko, protože prý nikdy nebyli obviněni z terorismu.

Předchozí článek

Válka v Sýrii se přiblížila centru vládnoucích alávitů

Následující článek

Tip na výlet: Za druhou nejvzácnější památkou a světcem Hroznatou