Obama trvá na uzavření věznice Guantánamo

- Aktuality autor: red

Americký prezident Barack Obama trvá na uzavření věznice Guantánamo i přes bezpečnostní rizika v souvislosti s vánočním pokusem o atentát na letadlo z Amsterodamu do Detroitu.

Řekl to dnes po jednání se šéfy amerických tajných služeb. Pokus nigerijského islamisty o teroristický útok na letadlo mířícího do USA zároveň označil za "potenciálně katastrofální" selhání amerických tajných služeb.

Podle Obamy měly tajné služby dostatek informací, aby pokusu o atentát zabránily. Nejednaly však s těmito údaji efektivně, což označil za nepřijatelné.

Americký prezident uvedl, že chce mezery v bezpečnostním systému Spojených států co nejrychleji a důsledně vyloučit. Špatná koordinace tajných služeb mohla mít podle něho katastrofální následky. Přesto ale trvá na uzavření kontroverzní věznice Guantánamo, kde USA zadržují osoby podezřelé z terorismu.


Mladý nigerijský islamista propašoval o vánočních svátcích ve spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu silnou výbušninu, se kterou se pokusil vyhodit letoun do povětří. Nálož nevybuchla, patrně díky nějaké její závadě či atentátníkově chybě. Incident však odhalil slabé články bezpečnostních kontrol a zvýšená bezpečnostní opatření zavedla letiště po celých Spojených státech.


USA po incidentu také rozšířily o desítky jmen seznamy osob, které kvůli možné teroristické činnosti podléhají zvýšené kontrole při vstupu do země, nebo do USA vůbec nesmějí přijet.
Tajné služby jsou kritizovány především za to, že nezařadily nigerijského atentátníka na seznam nežádoucích osob, přestože měly informace o jeho nebezpečnosti. Mluvčí Bílého domu dnes nicméně uvedl, že členům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) poskytl zadržený islamista "cenné informace".


Obama dnes také potvrdil informaci, že USA v souvislosti s prosincovým pokusem o atentát na americké letadlo rozhodly pozastavit repatriaci Jemenců ze základny Guantánamo. Je jich tam asi 90 a do Jemenu jich měla být podle původního plánu poslána asi polovina. Zneškodněný nigerijský atentátník se na akci údajně připravoval právě v Jemenu a prošel tam výcvikem teroristické sítě Al-Káidy.


Dnešní schůzky s Barackem Obamou se podle Bílého domu zúčastnili kromě příslušných prezidentových poradců ministryně zahraničí Hillary Clintonová, ministr obrany Robert Gates, ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová, šéfové CIA i FBI a další vysoce postavení členové Obamovy administrativy.

Zdroje: ČTK