Školy v Praze se v úterý plošně uzavírat nebudou

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) nevydá plošné nařízení, kterým by v úterý kvůli povodňové situaci uzavřel školy. Hudeček to řekl po večerním jednání krizového štábu. Podle něj není k uzavření škol důvod. O případném uzavření jednotlivých školních zařízení mohou rozhodnout městské části. 

Prázdná škola

Prázdná škola,zdroj: ThinkStock

"Myslím si, že situace již bude stabilizovaná, proto opatření ohledně škol nechám na jednotlivých městských částech," uvedl na dotaz novinářů. 

Hudeček v neděli večer kvůli povodňovému nebezpečí zrušil výuku ve všech mateřských, základních i středních školách v Praze. Ve většině škol a školek se dnes nevyučovalo, některé školy ale zůstaly otevřené. Chtěly tak vyhovět rodičům, kteří neměli pro své děti hlídání. Část škol slouží jako evakuační centra. 

"Městská část Praha 11 po zasedání krizového štábu rozhodla, že všechny základní a mateřské školy budou pro děti otevřeny s platností od 4. 6. 2013. Bližší informace získají rodiče u příslušných ředitelů základních a mateřských škol, případně na jejich webových stránkách," uvedl například krizový odbor 11. městské části s tím, že kdyby došlo ke zhoršení situace, konzultovali by to s krizovým štábem hlavního města a rodiče by informovali opět přes ředitele škol. 

Také Praha 8 už avizovala, že v úterý obnoví výuku ve všech základních školách s výjimkou ZŠ Bohumila Hrabala, ZŠ Petra Strozziho a škol na Lyčkově náměstí a Palmovka, které by mohly být velkou vodou stále ohroženy. Otevřeno bude také 19 mateřských škol. 

Hudečkovo nedělní nařízení někteří rodiče kritizovali. "Od nedělního večera se na mě obrátili mnozí rodiče, kteří se o uzavření dozvěděli z médií," řekla dnes zastupitelka a bývalá šéfka zastupitelského výboru pro vzdělávání Andrea Vlásenková (ODS). Podle ní by o uzavření škol měli rozhodnout starostové jednotlivých městských částí, v některých obvodech se totiž s velkou vodou nepotýkají. 

Postiženy jsou i vysoké školy

Povodňová opatření se dnes dotkla i vysokých škol. "Podle aktuálních informací z fakultních štábů a Správy budov a zařízení se zhoršilo zaplavení loděnice v Troji a mírné problémy začala působit podzemní voda a kanalizace v budovách právnické fakulty na náměstí Curieových a matematicko-fyzikální fakulty v Troji," uvedl například rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Své budovy uzavřela například Filozofická fakulta UK, zrušeno bylo dnešní přijímací řízení. Na Přírodovědecké fakultě UK je zrušen studijní provoz včetně zkoušek a státnic. Některé další fakulty oznámily, že dnešní nepřítomnost bude všem omluvena, případně že vypíšou náhradní termín přijímacích zkoušek. 

Univerzita také nabídla finanční výpomoc studentům a zaměstnancům, kterým voda zničila bydlení. "Tato pomoc může mít charakter přednostního ubytování v kolejích univerzity bez ohledu na vzdálenost trvalého bydliště, sociálního stipendia, respektive u zaměstnance přechodným poskytnutím ubytování a nevratného finančního příspěvku," dodal Hampl. 

Hladina Vltavy se od rána drží na průtoku kolem 2800 metrů krychlových za sekundu, kulminovat by mohla zřejmě odpoledne. Protipovodňové hráze jsou podle Hudečka nyní postaveny do dostatečné výšky, aby toku čelily. Problémy byly spíše na menších tocích, jako je Rokytka a Botič.

Tagy: škola povodně 2013

Zdroje: ČTK