Zeman uvolnil 60 členů hradní stráže pro pomoc při záplavách

- Aktuality autor: Jakub Konečný

"Chtěl bych především vyjádřit svoji sounáležitost se všemi, kdo byli postiženi nedávnými záplavami. Na druhé straně vyjadřovat sounáležitost je poněkud málo," řekl novinářům Zeman. "Rozhodl jsem se, že požádám hradní stráž, která mi podléhá, aby se zapojila do záchranných akcí. Ať už v oblasti Radotína nebo v jakékoli jiné oblasti," dodal. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Isifa.com

Příslušníci hradní stráže podle něj budou užiteční při případné evakuaci, ochraně budov i jiných činnostech. Ozbrojená složka Hradu je připravena pomáhat lidem i při dalších živelních pohromách, dodal prezident. 

 

"Hradní stráž celý dnešní den si snaží připravit síly a prostředky k tomu, abychom mohli eliminovat následky živlu, který je v České republice. V současné chvíli jsme připraveni nasadit okamžitě 60 příslušníků," řekl velitel hradní stráže Radim Studený. 

Diskutoval i Kubice

Zeman ocenil postoj vlády, která uvolnila prvních 300 milionů korun na pomoc lidem postiženým záplavami. 

Podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře Hrad úmysl dát k dispozici rotu hradní stráže prodiskutoval s ministrem vnitra Janem Kubicem i ministrem obrany Vlastimilem Pickem. 

Kvůli přírodní pohromě trvá stav ohrožení na téměř 50 místech českých řek. V několika oblastech byl zaznamenán extrémní stupeň ohrožení. Záplavy připravily o život pět lidí, hasiči jich přes 7000 evakuovali. 

Kvůli záplavám se ocitly bez proudu tisíce domácností. Energetici museli z preventivních důvodů odpojit desítky rozvodových trafostanic, řadu z nich už zaplavila voda. 

Vláda již dříve schválila pro pomoc při povodních nasazení až 2000 vojáků. Armáda vyčlenila 1000 uniformovaných mužů a žen, kteří jsou v pohotovosti od dnešního dopoledne. V Praze pomáhá 300 vojáků, řekl ministr obrany Vlastimil Picek. Ozbrojené síly podle něj také vyčlenily několik menších jednotek pro potřeby nouzového ubytování, humanitární pomoci, evakuace lidí, terénní či zemní práce. 

V akci je také 15.000 profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří do dnešního dopoledne evakuovali přes 7000 lidí a zachránili více než 250 lidí. Hasiči rovněž čerpají vodu ze zatopených domů.

Tagy: Pražský hrad povodně 2013

Zdroje: ČTK