Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Škody ze srážek na sjezdovce dosahují milionových částek

Škody ze srážek na sjezdovce dosahují milionových částek
Škody ze srážek na sjezdovce dosahují milionových částek, pojistěte se pro případ nehody | zdroj: tisková zpráva

Během jarních prázdnin vyrazí na hory 57 % lyžařů, tedy nejvíce z celé zimní sezony. Se zvýšeným počtem lidí na sjezdovce dochází k častějším nehodám a srážkám. Lyžování se neustále zrychluje a přibývá vážných úrazů. Škody z odpovědnosti dosahují milionových částek.

Podle statistik ERV Evropské pojišťovny je nejčastější příčinou srážky lyžařů nepřiměřená rychlost. Dochází také k situacím, kdy lyžař ve spodní části sjezdovky vletí do lidí čekajících na lanovku. Mezi další kritická místa patří úseky, ve kterých se sjezdovky kříží. Nebo když lyžaři zastaví pod hranou sjezdovky a neuvědomí si, že se pro ostatní stanou zcela neviditelnými. Nebezpečná je i situace, kdy se lyžař rozjede od kraje sjezdovky, aniž by se před tím rozhlédl.

Vážných zranění přibývá, nejvyšší škody jsou z odpovědnosti

Se zvýšeným počtem lyžařů úměrně stoupá i počet nehod a srážek. Výrazně se ale zvyšuje závažnost úrazů, která je zapříčiněna zejména zrychlováním lyží a snowboardů. Moderní vybavení dovoluje i méně zdatným lyžařům dosahovat vyšších rychlostí. Následné vážné úrazy vyžadují náročnější lékařské zákroky, jejichž cena jde do statisíců až milionů korun. Ještě vyšších částek ale dosahují škody způsobené druhým. Proto je důležité dbát na to, aby cestovní pojištění obsahovalo i pojištění odpovědnosti. Velmi důležitá je i kvalitní asistenční služba, která poskytne veškeré důležité informace, zajistí tu nejlepší zdravotní péči a dohlédne na celkový průběh vzniklé situace.

Po srážce nejde jen o náklady na léčení

Srážka s jiným lyžařem v zahraničí přináší velké množství vážných komplikací, které razantně zvyšují celkovou výši škody. Lékařská péče v soukromých klinikách, které v zahraničí převažují, je obecně velmi drahá. Horská služba během zásahů využívá převážně helikoptéry, jejichž vzlet vyjde na zhruba 100 tisíc korun. Současně vzniká množství nákladů „nelékařského“ charakteru. Dnes je například v Rakousku běžné, že účastníci nehody na sebe vzájemně podávají předběžnou žalobu. Policie či soud pak až následně rozhoduje o viníkovi nehody. Tamní lyžaři mají s těmito případy a jejich řešením mnohem větší zkušenost než my Češi. K výlohám na právníky se přidávají další položky jako ušlý zisk či bolestné zraněného. Běžně se tak stává, že náklady na léčení poškozeného jsou jen tou menší částí celkově vyplacené sumy.

Rozklad nákladů spojených s úrazem sražené lyžařky v Alpách

Případ klientky, která v Itálii srazila jinou lyžařku a způsobila jí zlomeninu krčku a holenní kosti, ukazuje, že léčebné výlohy (818 tis. Kč) tvořily menší polovinu celkové škody. Výlohy z pojištění odpovědnosti dosáhly téměř 1,1 milionu korun a celkově vyplacená škoda činila téměř 2 miliony.

Převoz vrtulníkem ze sjezdovky do nemocnice   90 000 Kč
Náklady na léčení v zahraničí (vč. operací a převozů) 318 000 Kč
Pokračující léčba ve vlasti zraněné (vč. operací a repatriace) 420 000 Kč
Ušlý zisk zraněné 515 000 Kč
Bolestné 143 000 Kč
Zhoršení společenského uplatnění 168 000 Kč
Rehabilitace a další náklady spojené s léčbou, např. doprava k lékaři  132 000 Kč
Právní zastoupení   94 000 Kč
Znalecké posudky   35 000 Kč
   
CELKEM 1 915 000 Kč 

Cestovní pojištění rychle sjednáte online

Když vyrážíte na hory do zahraničí, nezapomeňte si vybrat cestovní pojištění. Mějte na paměti, že v horských střediscích většinou nelze uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu. Kvalitní cestovní pojištění vám poskytne ochranu a proplacení transportu, veškerých ošetření, spoluúčasti či repatriaci zpět domů. Při výběru správného pojištění je důležité hledět nejen na výši limitů léčebných výloh, ale zejména na kvalitní asistenční službu, která dohlédne na celkový průběh vzniklých komplikací, zajistí tu nejlepší péči a servis. Nezbytným parametrem je také pojištění odpovědnosti, které vás ochrání v případě, že na svahu srazíte jiného lyžaře.

Zdroje:
Inzerce