Kauza Rath pokračuje. Soud je divadlo, prohlašoval

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Krajský soud v Praze se v úterý po čtyřměsíční přestávce vrátil k řešení korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Před začátkem jednání Rath novinářům řekl, že jde jen o divadlo pro veřejnost a že je jasné, že bude odsouzen stejně jako v minulosti, kdy mu soud vyměřil 8,5 roku vězení. 

Exhejtman David Rath

Exhejtman David Rath,zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Doplněním výpovědí obžalovaných dnes po čtyřměsíční přestávce u Krajského soudu v Praze pokračovalo hlavní líčení v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Manažeři zdravotnických či stavebních firem při něm opět odmítli, že by manipulovali se zakázkami, jak o nich tvrdí obžaloba. Rath je přesvědčen, že bude znovu odsouzen a tvrdí, že pokračování soudu je jen divadlem pro veřejnost. Ke slovu by se měl dostat ve středu.

Soudce Robert Pacovský hned na začátku jednání obžalované upozornil, že nehodlá opakovat důkazy, které zazněly v minulosti. Chce jim však dát možnost, aby se ke kauze vyjádřili, případně doplnili původní výpovědi. Dnes před soudem stihli vystoupit bývalý manažer stavební společnosti Konstruktiva Branko Tomáš Mladý a jednatel firmy Hospimed Jindřich Řehák, kteří znovu manipulaci s tendry odmítli.

Řehák soudu předložil zprávu auditora, podle které z jeho či firemních bankovních účtů nemohlo jít 12 milionů korun na úplatky. Mladý se zase hájil tím, že neměl na starosti rozpočet oprav zámku v Buštěhradu na Kladensku nebo gymnázia v Hostivici. Řehákovi soud ve zrušeném rozsudku vyměřil 5,5 roku vězení, Mladému o půl roku méně.

Rath se ke svému vystoupení nechtěl příliš vyjadřovat, zaznít by podle něj měly nové skutečnosti. Naznačil také, že se bude věnovat například vadám, které podle něj jsou v původním rozsudku. Když Rath dostal slovo naposledy, tak tři dny zdůvodňoval, proč je podle něj soud podjatý. Jeho budoucí vyjádření prý tak dlouhé nebude. "Soud má jasno, soud má rozhodnuto. Tohle bude jen snaha dostat argumenty do spisu, aby s tím mohly pracovat vyšší soudní instance," podotkl Rath.

Státní zástupce Petr Jirát uvedl, že obžalovaní opakují argumenty, které již před soudem zazněly. Navíc podle něj zapomínají na důkazy, které hrají v jejich neprospěch. "Těch je skutečně velké množství," zdůraznil Jirát, který je přesvědčen, že by kauza měla v dohledné době skončit rozsudkem.

Soud se ke kauze vrátil po přestávce, kterou si loni v říjnu vynutily námitky podjatosti ze strany Ratha a dalších obžalovaných. Justice je zamítla. Podle Ratha za tím stojí politický tlak, jehož cílem je, aby skončil ve vězení. Jirát naopak míní, že se soudy s námitkami vypořádaly velmi dobře a konečně také řekly to, že Rath dělá obstrukce.

Pacovského senát v červenci 2015 Rathovi uložil trest 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách. Verdikt o rok později zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Nyní tak kauzu řeší znovu soud, který původně vynesl odsuzující verdikt.

Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kateřinu Kottovou a Petra Kotta, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví". Ve zrušeném rozsudku jim za to soud vyměřil 7,5 roku vězení. Stavební zakázky se týkaly opravy různých budov nebo modernizace nemocnic ve Středočeském kraji.

V korupční kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Stíháni jsou taky stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

Tagy: Česko domácí kauza Rath česká politika justice a soudy

Zdroje: ČTK