Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Šest let vězení pro bubeníka. Odsoudili ho za hraní na protestech proti Lukašenkovi

Šest let vězení pro bubeníka. Odsoudili ho za hraní na protestech proti Lukašenkovi
Demonstrace proti výsledku prezidentských voleb v Bělorusku | zdroj: Profimedia

Soud v Minsku dnes odsoudil k šesti letům vězení bubeníka, který spolu s kolegy hrával na loňských demonstracích proti znovuzvolení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nevládní organizaci na ochranu lidských práv Vjasna 96. Organizace označila bubeníka za politického vězně.

Aljakseje Sančuka policisté zatkli spolu s dalšími bubeníky ze skupiny „Žádáme, rozejděte se!“ loni v listopadu. Zatímco ostatní vyvázli s trestem v podobě 15 dnů za mřížemi kvůli účasti na nepovolené demonstraci, třicetiletý Sančuk byl odsouzen k šesti letům vězení za „přípravu akcí vážně porušujících veřejný pořádek“ a za vyzývání lidí k účasti na „masových nepokojích“.

Sančuk, který je ženatý a je otcem malého děvčátka, byl po zatčení zbit policií a donucen k přiznání, které odvysílala státní televize, dodala AFP.

Masové demonstrace vypukly v Bělorusku po prezidentských volbách z loňského srpna, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka. Ten zemi vládne tvrdou rukou od roku 1994. Opozice pokládá výsledek voleb za zfalšovaný, Lukašenko podvody popírá.

Během často brutálního potlačování protestů pořádkové síly zadržely více než 34 000 lidí. Ochránci lidských práv hovořili o hromadném zatýkání, zastrašování a mučení protestujících. Několik demonstrantů policisté zabili. Protesty, kterých se zpočátku účastnily statisíce lidí, postupně zeslábly. Lukašenko se u moci udržel i díky podpoře Ruska.

Zdroje: