Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Ministerstvo průmyslu zamítlo dotaci pro Agrofert. Ohlíželo se na audit o Babišově střetu zájmů

Ministerstvo průmyslu zamítlo dotaci pro Agrofert. Ohlíželo se na audit o Babišově střetu zájmů
Ministerstvo průmyslu poprvé s ohledem na výsledky auditu o střetu zájmů Andreje Babiše zamítlo žádost dceřiné společnosti Agrofertu o unijní podporu | zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Ministerstvo průmyslu a obchodu vůbec poprvé s ohledem na výsledky auditu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše zamítlo žádost dceřiné společnosti Agrofertu o unijní podporu.

Server iROZHLAS.cz dnes napsal, že resort to zdůvodnil negativním dopadem na státní rozpočet či už dříve neoprávněně poskytnutou dotací, Babišově konfliktu zájmů se ale vyhnul, protože vypořádat se s tím „nepovažoval za nutné“. Právě to vyplývá z rozhodnutí, které má k dispozici iROZHLAS.cz. Verdikt vydal resort na konci dubna.

Firma Primagra z Babišova svěřenského fondu žádala o 2,4 milionu korun. Úředníci projekt předběžně schválili, finální verdikt ale několik měsíců odkládali, rozhodnutí tak padlo až před pár týdny.

Jako jeden z argumentů, proč žádost nakonec zamítl, použilo ministerstvo průmyslu jinou dotaci pro firmu Fatra, která také spadá do holdingu Agrofert. Plastikářský podnik podle serveru žádal o bezmála 700 000 korun, ocitl se ale na soupisce projektů, které podle auditu Evropské komise porušují zákon o střetu zájmů. Koncern ji tak čerpal neoprávněně.

Dalším důvodem pro neschválení dotace byl také fakt, že peníze by Česko z Bruselu nikdy nedostalo, a částka by tak šla pouze z českých peněz, uvedl iROZHLAS.

V roce 2017 Babiš vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem včetně Agrofertu do svěřenských fondů. Podle závěrečné zprávy auditu, kterou komise minulý měsíc zveřejnila, ale český premiér fondy ovládá, a je tak ve střetu zájmů. Babiš označil audit za účelový a zmanipulovaný, konflikt zájmů dlouhodobě odmítá.

Zdroje: