Senioři se pohádali na schodech. Jeden skončil mrtvý

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ústavní soud (ÚS) dnes znovu otevřel kauzu důchodce Josefa Krčmy, potrestaného za ublížení na zdraví. Podle obžaloby srazil ze schodů dalšího seniora, jenž kvůli následným zdravotním komplikacím zemřel. Ústavní soud částečně vyhověl Krčmově stížnosti. Okresní soud v Českých Budějovicích se musí znovu zabývat výrokem o náhradě škody. Pojišťovna a pozůstalí tak možná dostanou od Krčmy méně peněz. Samotné rozhodnutí o vině je však podle ÚS správné.

Soudy v původním řízení vyměřily Krčmovi tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let, a to i přesto, že žádní přímí svědkové incidentu nejsou a Krčma čin popírá. Výrok o vině a trestu je podle Ústavního soudu v pořádku. "Dokazování bylo vedeno pečlivě, soud všechny skutky a důkazy náležitě vyhodnotil," řekl dnes soudce zpravodaj Jan Musil.

Krčma měl také zaplatit rodině poškozeného a zdravotní pojišťovně náhradu škody přes dva miliony korun. Tento výrok Ústavní soud zrušil. Českobudějovické soudy výši přiznané náhrady nedostatečně odůvodnily a nezabývaly se možností náhradu mimořádně snížit, což jim zákon umožňuje "za okolností hodných zvláštního zřetele". "Soudům se nabízelo, aby se zamyslely nad otázkou eventuálního snížení," řekl Musil.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR měla původně dostat 1,272 milionu korun. Manželce zemřelého soudy přiznaly 262.000 korun a oběma synům po 240.000 korun. Justice musí nyní zvážit, zda by taková povinnost neměla pro Krčmu likvidační důsledky, a případně stanovit nižší náhradu. "Odsouzený je starobní důchodce, pro kterého celková náhrada škody bude znamenat nesmírně těžké sociální následky, které budou ovlivňovat celý zbytek jeho života," zdůraznil Musil. Účastníci řízení dnes k Ústavnímu soudu nepřišli.

Spor mezi seniory začal setkáním na schodech

Sporný incident se odehrál v lednu 2007 v Českých Budějovicích. Na schodišti mezi prvním a druhým patrem se potkali dva muži, kteří v tomtéž bytovém domě žili už asi 30 let. Dostali se do sporu. Obžaloba popisuje vzrušený hovor a následné postrkování, po kterém oběť spadla na podlahu pod schodištěm. Krčma od počátku tvrdil, že žádný fyzický konflikt se zemřelým mužem neměl. Jen si prý výměnili názory.

Poškozený utrpěl řadu zranění, například tříštivou zlomeninu obratle a zhmoždění krční míchy. Už předtím trpěl Bechtěrevovu chorobou páteře, což umocnilo závažnost jeho zranění. Zemřel po necelých dvou měsících v Nemocnici České Budějovice v důsledku následných zdravotních komplikací. Bezprostřední příčinou smrti byl zánět plic.

V ústavní stížnosti Krčma poukázal na to, že trestní soud neměl k dispozici žádného přímého svědka události. Vyšetřovatelé také nestihli vyslechnout poškozeného. Českobudějovický soud založil svá zjištění jen na nepřímých důkazech - výpovědích lidí, jimž poškozený o incidentu vyprávěl před svou smrtí. Podle Krčmy jsou tvrzení svědků v rozporu se závěry znaleckého posudku z oboru soudního lékařství.

Tagy: smrt soud kauza důchodce ublížení

Zdroje: ČTK