Středoškolák vydíral jednoho z nejbohatších Rusů. Ten na něj poslal komando

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Místo deseti milionů dolarů (přibližně 190 milionů Kč) výkupného od jednoho z nejbohatších Rusů se amatérský vyděrač, petrohradský středoškolák, dočkal speciálního policejního komanda vypraveného na Něvu přímo z Moskvy.

Sedmnáctiletý mladík podle serveru fontanka.ru odeslal miliardáři Sulejmanu Kerimovovi e-mail, ve kterém se vydával za najatého zabijáka ochotného zrušit zakázku na "mokré dílo" za deset milionů dolarů. Stejný trik se ještě dříve pokusil uplatnit i vůči Vladislavu Petrovovi, vysoce postaveném petrohradském úředníkovi, od něhož požadoval za přežití "jen" milion dolarů.

Petrov se však vzápětí obrátil na policii, zatímco oligarcha si prý stěžoval přímo ministrovi vnitra Rašidu Nurgalijevovi či šéfovi tajné služby Alexandru Bortnikovovi. Vyšetřovatelé na základě výhrůžných e-mailů vystopovali mladíkův počítač. Pak následoval zásah komanda v jednopokojovém bytu, kde student žil se svou matkou. K činu se přiznal.
Blíže k smrti měl oligarcha zřejmě před šesti lety, kdy v Nice zničil své ferrari za 675.000 eur (asi 16,7 milionu Kč) a sotva přežil těžké popáleniny, zatímco jeho přítelkyně, ruská televizní hvězdička, vyvázla téměř bez šrámu.

Kerimovovo jmění loni odhadl časopis Forbes na bezmála 17 miliard dolarů, představujících sedmou příčku na žebříčku ruských boháčů. Miliardář kontroluje podnikatelskou skupinu Nafta-Moskva, má podíly v plynárenském koncernu Gazprom a v největší ruské polostátní spořitelně Sberbank a v Dagestánu je majitelem fotbalového klubu Anži. Za severokavkazský Dagestán je členem horní komory ruského parlamentu.

Tagy: Dolar výkupné

Zdroje: ČTK