Dnes je sobota 28. listopadu 2020., Svátek má René
Počasí dnes 3°C Skoro zataženo

Šéfem europarlamentu je Sassoli, Česko má dva místopředsedy

Šéfem europarlamentu je Sassoli, Česko má dva místopředsedy
Sassoli je favoritem, v prvním kole mu však post předsedy o fous unikl | zdroj: Profimedia.cz

Europoslanci ve středu vybrali svého nového předsedu. V druhém kole zvolili italského socialistu Davida-Mariu Sassoliho. Za ním se umístil konzervativec Jan Zahradil, třetí kandidátka zelených Ska Kellerová.

Sassoli získal 345 hlasů. Zahradil dostal 160 hlasů a pro kandidátku skupiny zelených Sku Kellerovou hlasovalo 139 europoslanců. Poslední byla Španělka Sira Regiová nominovaná levicovou skupinou GUE/NGL s 42 hlasy. 

Sassolimu v prvním kole volby chybělo k vítězství sedm hlasů. Třiašedesátiletého politika italské Demokratické strany podpořili jak socialisté, tak i část evropských lidovců i liberálů. 

Sassoli v úvodním projevu prohlásil, že by EU měla brát ohled na rozdílnost jednotlivých regionů. Jako své priority pro funkční období označil boj za svobodu a vládu práva. Evropa dle něj musí být připravena čelit klimatickým změnám i migraci a také lépe pochopit potřeby obyvatel unijních států. 

Europoslanci vybírali i 14 místopředsedů. Dvě místopředsednická místa získali Češi - Dita Charanzová (ANO) z liberální frakce a Marcel Kolaja (Piráti) nominovaný zelenými. 

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,170 26,250
USD 21,890 22,010
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma