Dnes je sobota 28. listopadu 2020., Svátek má René
Počasí dnes 3°C Skoro zataženo

Summit ohledně obsazení vrcholných pozic EU byl přerušen

Summit ohledně obsazení vrcholných pozic EU byl přerušen
Jednání ohledně obsazení vrcholných pozic EU se táhnou | zdroj: Profimedia.cz

Jednání o obsazení vrcholných pozic v rámci Evropské unie váznou, v pondělí byl summit přerušen. Už předchozí jednání v noci přerušili kvůli sporům.

Summit v neděli začal s několikahodinovým zpožděním. Bilaterální a skupinové debaty se konaly od nedělního podvečera, u společného stolu pak všichni lídři zasedli v noci jen na dvě hodiny. Nedokázali dosáhnout kompromisu, tudíž před nedělní půlnocí schůzi přerušili. 

Série neformálních schůzek koordinovaných šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem ale pokračovaly v podstatě celou noc. V pondělí však byl summit opět pozastaven a začne v úterý v jedenáct hodin dopoledne.

Problematický kandidát 

Lídry rozděluje spor ohledně Nizozemce Franse Timmermanse. Nynějšího prvního místopředsedu Evropské komise a kandidáta evropských socialistů by část lídrů ráda viděla jako šéfa komise. Italský premiér Giuseppe Conte však v pondělí ráno uvedl, že Timmermans zdaleka nemá jednomyslnou podporu. 

Timmermans se jako kandidát Evropské rady nelíbí například českému premiérovi Andreji Babišovi a lídrům z Polska a Maďarska, Timmermanse odmítají i někteří lídři hlásící se k vítězné Evropské straně lidové (EPP). Podle nich by EPP měla mít jako vítěz právo nominovat svého člověka a nepřenechat tuto klíčovou funkci dalším stranám. K Timmermansovi má výhrady asi desítka zemí. 

Summit se obvykle snaží o konsensuální dohodu, Tusk má nicméně právo nechat rozhodnout hlasováním, a to buď veřejným, nebo tajným. I to může ovlivnit výsledek. 

Kdo bude na dalších postech? 

Co se dalších vysokých unijních pozic týče, podle dosavadních plánů by se měl stát předsedou europarlamentu kandidát EPP Manfred Weber. 

Zvažuje se i možnost, že nástupkyní Donalda Tuska v čele Evropské rady by mohla být bývalá bulharská eurokomisařka Kristalina Georgievová, též za EPP. V čele unijní diplomacie by mohla stanout dánská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová či končící belgický premiér Charles Michel. Oba zastupují evropské liberály. 

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,170 26,250
USD 21,890 22,010
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma