Dnes je středa 30. dubna 2025., Svátek má Blahoslav
Počasí dnes 21°C Polojasno

Šéf WikiLeaks nedostal ve Francii azyl. Musí se dál skrývat

3. 7. 2015 – 12:49 | Zpravodajství | pal

Šéf WikiLeaks nedostal ve Francii azyl. Musí se dál skrývat
Spoluzakladatel serveru Wiki Leaks Julian Assange se zatím ukrývá v Londýně | zdroj: Profimedia

Francouzské úřady v pátek odmítly žádost o azyl zakladatele a redaktora serveru Wiki Leaks Juliana Assangeho, který se ukrývá před spravedlností na ekvádorské ambasádě v Londýně. Původem Australan totiž ve Švédsku čelí obvinění ze znásilnění. 

"Francie obdržela od Assange dopis. Zkoumání situace ukázalo, že Francie nemůže vyhovět jeho žádosti. Situace pro Assange nepředstavuje nějaké okamžité ohrožení. Také je na něj vydán evropský zatykač," vysvětlil Elysejský palác, sídlo prezidenta Françoise Hollandea.

Assange ve své žádosti uvedl, že je novinář, kterého kvůli jeho profesionální činnosti pronásledují a ohrožují na životě americké úřady. "Nikdy jsem nebyl formálně obviněn z žádného trestného činu, nikde na světě včetně Švédska a Británie," napsal Assange, který dnes slaví 44. narozeniny. "Můj život je ohrožen. Francie je jedinou zemí, která mi může nabídnout potřebnou ochranu proti politické persekuci, které čelím," uvedl v dopise.

Žádost poslal krátce poté, co jeho server WikiLeaks zveřejnil dokumenty, podle kterých Spojené státy odposlouchávaly tři poslední francouzské prezidenty včetně socialisty Hollandea.

Švédská prokuratura v březnu přistoupila na to, že podezřelého vyslechne na ekvádorské ambasádě, ale zatím do Londýna nikoho neposlala. Australan švédské obviňování odmítá, nic prý neprovedl. Tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být přes Švédsko vydán do Spojených států, kde ho obviní kvůli zveřejnění statisíců utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší na internetu.

Švédští vyšetřovatelé Assange zatím z ničeho formálně neobvinili, vyšetřují ho však pro podezření ze znásilnění, které v roce 2010 vznesly dvě švédské spolupracovnice WikiLeaks. Švédsko na něj vydalo mezinárodní zatykač a britská justice a úřady se rozhodly ho vydat Švédsku. Vydání ale brání jeho útěk na diplomatickou misi Ekvádoru.

Předchozí článek

Tip na výlet: Střípky zlonické aneb nejen Kuks má svého Onufria

Následující článek

Francie legalizovala děti narozené v zahraničí náhradním matkám